هشت بهشت پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت 1388 11:22
تهیه کننده و کارگردان:اکبر خواجوی

مدیر فیلمبرداری: فریدون مسروری

موسیقی:محمد سعید شریفیان

 تدوین:داریوش آشوری

سرپرست گویندگان: ناصر طهماسب

مدیر تولید : پرویز حسن پور

بازيگران:

          خسرو شجاع زاده - هادي اسلامي - سيروس گرجستاني - سيامك اطلسي - حسين خاني بيك - حسن اكليلي - بهمن روزبهاني - ميرصلاح حسيني - حسين پناهي - اردلان شجاع كاوه - شاپور بخشائي - كاظم افرندنيا - فاضل اجبوري - نريمان شيري فرد - اسكندر رفيعي - منصور فرنيا - آسيه كلاني - داريوش بابائيان - زهرا نوبري - مجيد شريفيان - عادله رفيعي - محسن دولت آبادي - رضا طاهري - اكبر رشيديان - ولي حاتمي - مرتضي قنبري - فيروزي.

محصول: 1369 شبکه دوم سیما


 

سریال هشت بهشت

 
مجموعه تلویزیونی هشت‌ بهشت در ده قسمت، کاری از گروه فیلم و سریال و تئاتر شبکه دوم، طی سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۹ است. حوادث این مجموعه برگرفته از داستان‌های کتاب‌های کهن فارسی -جوامع الحکایات، فرج بعد شدت، گلستان سعدی، مثنوی مولوی- است و فیلمبرداری مجموعه در اطراف روستای نیستانک شهرستان نایین انجام گرفته‌است.


 خاطرات حسن اکلیلی در باره سریال هشت بهشت:
«صحنه‌ای در این فیلم در نزدیکی کاروانسرایی در دل کویر برداشت می‌شد. ما ‌‌‌‌کاروانی بودیم که برای حج می‌رفتیم. سیروس گرجستانی، اردلان شجاع‌کاوه، آقای بخشایی و مرحوم حسین‌ پناهی و من، باید سوار این شترها می‌شدیم. بخشایی وقتی می‌خواست سوار شتر شود، ابتدا از جلو افتاد و بعد از پشت. مرحوم حسین پناهی از روی شتر افتاد و شتر به او لگد زد. همه ما به نوعی ضربه‌ای از اسب‌ها و شترها خوردیم و همه‌مان مصدوم شدیم.»

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

رعنا پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت 1388 11:9
نویسنده و كارگردان: داوود ميرباقري

مشاور کارگردان: منوچهر شمسائی

تصویربردار: محمدرضا کاظمی

موسیقی متن: شریف لطفی

تدوین: سعید خسروی

طراح صحنه و تیتراژ: ناصر همدانی

طراحان گریم: جلال معیریان - اکرم نویدی

گریمورها: اکرم نویدی - منیژه حاتم آبادی - مرتضی اردستانی - نریمان محتشم - حسن عباسی

طراح لباس: نیلوفر محلاتی

طراح نور و نورپرداز: منوچهر شمسائی

صدابرداران: پرویز آبنار - شاپور حکیمی - حمید پارسا حسینی - فرخ فدائی

ضبط موسیقی: سعید تحویلی

دستیار کارگردان و برنامه ریز: رضا گنجی

دستیار تصویر: نصرت اله صادقی

دستیار نور: نادر کریمان

دستیاران فنی: ناصر اسدی - رضا منعم راد

میکس صدا: پرویز آبنار

دکور: علی جعفری

خوشنویس: مسعود اردوخانی

دستیار تهیه: جهانگیر جمیاری

مسئول لباس: التفات هاشم زاده - داود کیا

منشی صحنه: نادر خوش سیما

واحد رپرتاژ و مسئول فنی: صمد علی بخشی

مسئول برق: حسن لشگری

کادر فنی: ابراهیم جولینی - اسلام صمدی

امور مالی و تدارکات: علی یوسفی - ایرج میگونی - سهراب داودی

تدارکات: رضا آهنگر - نادر صابری - امیر نوروزی - احمد حقیقی - منصور سامانی

حمل و نقل: علی جعفری آریان - بهنام یوسفی - فریدون صفرقلی - قاسم حسینی - قربان غفاری - حسن ذکریا

تهیه کنندگان: مجید گلبابائی - محمدعلی اسلامی

بازيگران:

           گلچهره سجاديه (رعنا) - بهزاد فراهاني (دائي)- سعید نیکپور - رويا تيموريان - رسول نجفيان (پوریا) - پرويز پرستوئي - فاطمه گودرزي - مهري مهرنيا - فرخ لقا هوشمند - هوشنگ خلعتبری - بهمن زرين پور - حسين پناهي - حمید مهرآرا - مرتضی اردستانی - عزيز هنرآموز - علي اوسيوند - عيسي صفائي - مینا جعفرزاده - نظام الدین منوچهری - محمود طاهری گرکانی - حمید شوقی - نورالدین شجره - مرتضی رقیبی - آرش سودائی - سالومه میرسعید - محمد تقي شريفي - بهرام کمیجانی - رضا آهنگر - فریدون صفرقلی - علی جعفری - قربان غفاری - عبدالعلی کمالی - امیر نوروزی - حسن کمالی - جهانگیر جمیاری - نادر خوش سیما - بهنام یوسفی - علی جعفری آریان .

محصول: 1369-1367 شبکه اول سیما

هشت قسمت

Sans titre

 

      رعنا دختر مردی  به نام سنایی  از صابون پزهای قدیمی تهران است. رعنا برادری به نام منصور دارد. پس از چندی مردی به نام دانایی که دبیر آموزش و پرورش است به خواستگاری رعنا می‌آید و با وجود مخالفت‌های منصور با او ازدواج می‌کند، اما پس از گذشت مدت زمانی دانایی به خاطر شرکت در فعالیت‌های سیاسی دستگیر و روانه زندان  و کشته می‌شود.پس از سال‌ها پسر رعنا  که به شدت درگیر انقلاب اسلامی و مبارزه با رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ است ،در یک درگیری خیابانی مفقود می‌شود . رعنا و دخترش به دنبال یافتن او هستند که ماجراهایی از گذشته دوباره باز و زنده می‌شود.

"رعنا"؛ نگاهی تازه به مقوله عشق

مجموعه تلویزیونی "رعنا" به کارگردانی داوود میرباقری از آثار ماندگار دهه 60 تلویزیون است. رویا تیموریان و رسول نجفیان 20 سال پس از پخش این مجموعه با "مهر" سخن گفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، داود میرباقری بعد از ساخت مجموعه تلویزیونی "گرگ‌ها"، خردادماه سال 1368 مجموعه‌ای با عنوان "رعنا" را با موضوعی پیرامون حوادث انقلاب با بازی گلچهره سجادیه، پرویز پرستویی، بهزاد فراهانی، رسول نجفیان، رویا تیموریان، فاطمه گودرزی و سعید نیکپور جلو دوربین برد.

این مجموعه که در گروه فیلم و سریال شبکه یک تهیه شده بود، یک سال پس از تولید از این شبکه پخش شد و  در آن زمان توانست مخاطبان بسیاری را جذب کند. این هفته در بررسی مجموعه‌های ماندگار سیما به بررسی سریال "رعنا" پرداختیم.

میرباقری در دومین کار تلویزیونی خود در مجموعه‌ای هشت قسمتی داستان دختری به نام "رعنا" را روایت کرد. او دختر مردی  به نام سنایی  از صابون پزهای قدیمی تهران است. رعنا برداری به نام منصور دارد. پس از چندی مردی به نام دانایی که دبیر آموزش و پرورش است به خواستگاری رعنا می‌آید و با وجود مخالفت‌های منصور با او ازدواج می‌کند، اما پس از گذشت مدت زمانی دانایی به خاطر شرکت در فعالیت‌های سیاسی دستگیر و روانه زندان  و کشته شد.پس از سال‌ها پسر رعنا  که به شدت درگیر انقلاب اسلامی و مبارزه با رژیم پهلوی در سال 1357 است ،در یک درگیری خیابانی مفقود می‌شود . رعنا و دخترش به دنبال یافتن او هستند که ماجراهایی از گذشته دوباره باز و زنده می‌شود. 

میرباقری: به عمد شیوه فلاش بک را در سریال "رعنا" انتخاب کردم

داود میرباقری طی روایت این داستان، مقطعی از تاریخ معاصر را نیز روایت کرد. بخش عمده‌ای از داستان مجموعه "رعنا" به شیوه فلاش بک روایت شده است. میرباقری درباره انتخاب این شیوه بعد از پخش مجموعه در گفتگو با هفته نامه سروش گفت: شاید شیوه ارجاع به گذشته ساده و دم دستی تلقی شود، اینکه هر نویسنده هر کجا کم می‌آورد به فلاش بک مراجعه می‌کند، اما من در این قصه کم نیاورده بودم، بلکه به عمد و از روی علاقه این شیوه را انتخاب کردم.

وی درباره دلیل تعهد خود برای استفاده از این شیوه گفت: بعضی از موقعیت‌های دراماتیک قصه ریشه‌اش در خاطرات تلخ و شیرین گذشته است، به همین خاطر استفاده از فلاش بک در ایجاز، ساختار و پرداخت کلی این قصه کمک می‌کرد.

این کارگردان در ادامه درباره دلبستگی‌اش به شیوه فلاش بک اشاره کرد و توضیح داد: معتقدم که انسان مجموعه‌ای از سبک‌ها است که البته این سبک‌ها بر اساس کاراکتر اصلی و شروع درست آن ایجاد می‌شود. هر انسانی در مقاطع مختلف زندگی بخشی از زندگی را پشت سر می‌گذارد و در این میان نیز قوه تخیل او در روال زندگی عمل می‌کند. لذا در غالب موارد در یک قصه کاراکترها نه حال و نه گذشته‌ای مشخص دارند و نه فکری به آینده، به همین دلیل من در پی ارتباط منطقی و درست بین این سه عرصه یعنی گذشته، حال و آینده هستم.

 

وی خاطرنشان ساخت: محور اصلی این قصه، عشق است و عشق هم مقوله‌ای است جاودانه که در هر زمان قابلیت مطرح شدن را دارد. بنابراین نباید به دنبال رابطه‌ای خاص با زمان فعلی در آن گذشت.

میرباقری با بیان این نکته که تصویری شناخته شده از یک زن در ذهنش او را برای نگارش فیلمنامه رعنا ترغیب کرد، گفت: رعنا شخصیتی بود که در ذهن من با توجه به آدم‌های اطرافم خیلی شناخته شده بود. بر خلاف روال قبلی که همیشه موضوع را اصل قرار می‌دادم، این بار با یک تصویر شروع کردم، اما نتیجه  آن شخصیتی نشد که من می‌شناختم، بلکه جور دیگری شد. به هر حال خودم هم از نتیجه نوشته خودم متعجب هستم. به نظرم می‌آید که اگر کار به همان میزان صمیمیت نوشته شده، اجرا نمی‌شد باز هم برای من فوق العاده دوست داشتنی بود.

تیموریان: مجموعه "رعنا" پایه گذار شرایط جدیدی در تلویزیون شد/  "رعنا" یک  اثر  زنانه، لطیف است

رویا تیموریان، بازیگر مجموعه تلویزیونی "رعنا" در پاسخ به این سئوال که بازی در مجموعه "رعنا" اولین کار تصویری شما بود، فکر می‌کنید تجربه‌ خوب‌تان در عرصه تئاتر چقدر در انتخاب شما برای بازی در این سریال موثر بود، به خبرنگار مهر گفت: فکر می‌کنم خیلی تاثیر داشت. در واقع تجربه تئاتری و خود نقش، حضور میرباقری به عنوان کارگردان و متن قوی و دل انگیز باعث شد که من بازی در این پروژه را بپذیرم. قطعاً تجربه تئاتر به من خیلی کمک کرد تا در کنار کارگردانی آگاه بتوانم نقش را خوب دربیاورم . البته فقط من تئاتری نبودم، بلکه گروهی که در این اثر حضور داشتند همه  تجربه تئاتری داشتند، به همین دلیل خروجی هم کیفیت خوبی داشت.

وی درباره اینکه معمولاً وقتی بازیگران تئاتر در یک اثر تلویزیونی بازی می‌کنند، مجموعه‌ای قوی شکل می‌گیرد، توضیح داد: قعطعاً همین‌طور است، چرا که تئاتر آموزش زیادی به بازیگر می‌دهد و باعث می‌شود بازیگر موارد مختلفی را در بازیگری آموزش ببیند، تجربه خوبی که کمتر درعرصه‌های دیگر به دست می‌آید.

این بازیگر درباره قصه جذاب  مجموعه که باعث محبوب شدن آن در میان مردم شده بود، توضیح داد: مجموعه "رعنا" پایه‌گذار شرایط جدیدی در تلویزیون بود، حتی در آن سال‌ها که فکر می‌کنم سال 69 بود این فرم نگارش، تصویربرداری و حضور شخصیت زن تا این حد جدی و با کارآیی بالا در تلویزیون و حتی سینما نبود. میرباقری با "رعنا" حرکت جدیدی را در تلویزیون آغاز کرد. شخصیت زن در مجموعه "رعنا" خیلی قوی بود. علاوه بر آن در فیلمنامه به مسئله انقلاب هم به شکل صحیحی پرداخت شده بود.

وی ادامه داد: در مجموعه "رعنا" دو زن محور اصلی قصه و تاثیرگذار بودند. نگاه حساس و ویژه به زن به عنوان مادر، عاشق و به عنوان کسی که می‌تواند برای زندگی خودش تجربه کند، یکی از ویژگی‌های مجموعه "رعنا" بود، به همین دلیل این سریال تا این حد در میان مردم محبوب شد.

تیموریان درباره اینکه آیا میرباقری بازیگران را در صحنه "رعنا" آزاد می‌گذاشت تا بتوانند پیشنهاد خودشان را برای بهتر شدن شخصیت بدهند، توضیح داد: میرباقری خودش نیز زمینه تئاتری داشت و با دقت به پیشنهادهای بازیگران گوش می‌داد. در برخی مواقع موافق یا مخالف بود، اما هرگز سلیقه‌ای عمل نمی‌کرد؛ بلکه با منطق دلیل مخالفتش را نسبت به پیشنهاد بازیگر می‌داد. "رعنا" یکی از به یاد ماندگارترین کارهای پشت صحنه من بود. همدلی، هم زبانی، آزاد بودن در نظر و ... امتیازات کار به حساب می‌آید. علاوه بر آن کار با میرباقری خیلی لذت‌بخش بود و من توانستم با "رعنا" اولین کار تصویری‌ام را تجربه کنم.

این بازیگر با اشاره به خاطراتش‌ در مجموعه "رعنا" گفت: تمام لحظات در این مجموعه شیرین بود. به یاد دارم در آن زمان نمایشی را به کارگردانی بهزاد فراهانی همراه پرویز پرستویی با عنوان "مریم و مردآویج" بازی می‌کردیم. استقبال مردم از نمایش خیلی زیاد بود، حتی برخی مردم با اتوبوس از شهرستان‌هایی همچون اراک برای دیدن این نمایش می‌آمدند. در آنجا بود که داود میرباقری من را دید و برای مجموعه "رعنا" انتخاب کرد. با توجه به اینکه میرباقری زمینه تئاتری داشت، به همین دلیل بازیگران تئاتری هم برای "رعنا" انتخاب کرد. گرچه 20 سال از پخش مجموعه "رعنا" می‌گذرد، اما هنوز هم مردم درباره این مجموعه حرف می‌زنند.

وی درباره اینکه فکر می‌کنید تابوشکنی "رعنا" به ویژه در قصه و نگاه تازه‌ای که به مقوله عشق داشت، چقدر در محبوبیت این مجموعه موثر بود، توضیح داد: فکر می‌کنم خیلی موثر بود. این مجموعه تابوشکنی زیادی در مقوله عشق داشت. مثلاً دختری که خودش به خواستگاری می‌رود. "رعنا" یک کار زنانه، بسیار لطیف و تاثیرگذار بود. شاید باور نکنید، اما خیلی از مردم به من می‌گویند کارهایم را بعد از "رعنا" دنبال می‌کنند و خاطره این مجموعه هنوز هم در ذهن‌شان ماندگار مانده است، حتی چند سال پیش که این مجموعه دوباره پخش شد نسل جوان هم با دیدن آن همین نظر را داشتند.

تیموریان در پاسخ به این سئوال که فکر می‌کردید روزی کارتان را در تصویر با یک اثر خوب شروع کنید، عنوان کرد: من در آن دوره که تئاتر کار می‌کردم همیشه علاقمند بودم تا زمانی که به پختگی لازم نرسم کار تصویر انجام ندهم. گرچه برخی به من می‌گفتند که دیر می‌شود یا سن‌ام بالا می‌رود، اما من به این حرف‌ها بی توجه بودم. آنچه برایم اهمیت داشت این بود که چگونه وارد شوم؟ و چطور بمانم؟ حتی بعد از "رعنا" پیشنهادهای زیادی داشتم، اما دوباره به سمت تئاتر رفتم تا بتوانم خودم را برای بار دیگر آماده کنم.

این بازیگر در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر یادآور شد: همه کارهایی که من انجام دادم عزیز است و همیشه سعی کردم انتخاب صحیح داشته باشم."رعنا" تجربه خوبی بود. علاوه بر آن با کارگردانی کار کردم که خودش زمینه تئاتر داشت. او با اشراف کامل قصه این مجموعه را نوشت. همیشه برای هر انسانی برخورد اول خیلی مهم است و برخورد اول من با کار تصویر خاطره خوبی برایم به جا گذاشت.

وی با اشاره به خاطراتش‌ گفت: جالب است بدانید در هنگام تصویربرداری مجموعه "رعنا" من دختر دومم را باردار بودم. از سوی دیگر در صحنه‌های آخر دویدن زیاد داشتیم. گرچه برایم مشکل بود، اما این کار را انجام می‌دادم. برخی مواقع هم میرباقری عصبانی می‌شد و می‌گفت بازیگری که سر کار است نباید این وضعیت را داشته باشد. . جالب است بدانید بعد از اینکه دخترم را به دنیا آوردم گروه تصمیم گرفتند صحنه‌های آخر را با ایجاد تغییراتی دوباره ضبط کنند. مسلماً چهره و فیزیک من بعد از به دنیا آمدن بچه تغییر کرده بود و گروه سعی کردند با ترفند گریم و یا گرفتن صحنه‌های باز این مشکل دیده نشود.

نجفیان: میرباقری با انتخاب من که بازیگری چهره نبودم، ریسک کرد

رسول نجفیان بازیگر نقش پوریا در مجموعه "رعنا" درباره بازی در این سریال به خبرنگار مهر گفت: این سریال در کنار اینکه یک قصه عشق را روایت می‌کرد به  انقلاب هم پرداخته بود. در این مجموعه من نقش پوریا را بازی کرده بودم که شخصیت منفی قصه بود، اما جالب است بدانید که مردم بیشتر من را به عنوان آدمی مظلوم که در حق‌اش ظلم شده است، در این سریال باور کردند.

وی ادامه داد: در واقع وقتی من را در کوچه و خیابان می‌دیدند، می‌گفتند که چقدر مظلوم هستم و در حق ظلم شده است. به یاد دارم در آن سال‌ها یک آقایی در میدان شوش با من برخورد تندی کرد و گفت: "بی‌غیرت، چرا گذاشتی نامزدات را از دست در بیاورند! مرد باید غیرت داشته باشد" هر چه به آن دوست عزیز توضیح دادم که این مجموعه نمایشی است و خودم این طور نیستم، باور نکرد.

این بازیگر خاطرنشان ساخت: وقتی میرباقری به من پیشنهاد بازی داد، ریسک کرد؛ چرا که من بازیگر چهره‌ای نبودم. مجموعه "رعنا" جزو تجربه‌های خوب من است و همیشه در خاطرم باقی می‌ماند. میرباقری در این اثر بچه‌های تئاتر را دور هم جمع کرد و مجموعه هم با استقبال زیاد مردم رو به رو شد. در آن سال‌ها من کمتر بازی می‌کردم و بیشتر کارگردان تله تئاتر بودم، اما بعد از بازی در مجموعه "رعنا" پیشنهادهای زیادی به من شد و من محبت میرباقری را که برای بازی در سریال "رعنا" انتخاب کرد، فراموش نمی‌کنم، چون  جسارت کرد.

نجفیان در پایان افزود: البته در این مجموعه رویا تیموریان هم اولین کار تصویری‌اش بود یا فاطمه گودرزی اولین کار جدی‌اش بود. در مجموع کار با میرباقری خیلی لذت بخش بود و تمام لحظات کار کردن در این سریال شیرین و به یادماندنی بود.

آذین: "رعنا" تجربه جدیدی برای داود میرباقری بود

جبار آذین، منتقد درباره مجموعه "رعنا" به خبرنگار مهر گفت: "رعنا" تجربه نمایشی جدیدی برای داود میرباقری و تلویزیون بود و این مجموعه برگرفته از فضای اجتماعی و سیاسی آن دوران ساخت شد. "رعنا" جزو کارهای خوب و پرخاطره تلویزیون از یک کارگردان متبحر در عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون سال‌های بعد کشور است. ساختار نمایشی خوب و شخصیت‌ پردازی‌های اصولی ،مقبول و دیالوگ‌های خوب از امتیازهای مجموعه "رعنا" بود و میرباقری را در تولید کارهای تلویزیون توانا و خوش فکر نشان داد.

وی در ادامه افزود: استفاده از بازیگران تئاتری و معرفی یک چهره مستعد که بعدها در سینمای ایران به عنوان بازیگری قدرتمند و محترم شهرت یافت (رویا تیموریان ) و بهر‌ه‌گیری از دکورهای تلویزیونی حجیم و مناسب، متن خوب و بازی‌های روان از ویژگی‌های "رعنا" محسوب می‌شود. تمام امتیازهای هنری و فنی "رعنا" آن را اثری دیدنی ساخته بود تا مضامین خوب را واگویه کند و از عشق‌ها، رشادت‌ها، مبارزه‌ها، آرمان‌ها، تلخی‌ها و شیرینی‌ها بگوید و چه خوب هم در آن سال‌های کم رونقی تلویزیون اینها گفته شد و همین‌ها "رعنا" را با تجربه اندوزی‌هایش در اذهان به یادگار نشاند.

این منتقد خاطرنشان ساخت: گرچه اکنون با توجه به تکنولوژیک شدن صدا و سیما کمتر اشتیاقی برای تولید امثال "رعنا" وجود دارد، اما این سازمان می‌تواند از امکانات فنی، هنری و مالی‌اش برای مضمون عمیق انسانی، اجتمایع و آرمانی "رعنا" قالب مناسب با ویژگی‌های دهه 90 تدارک ببیند و "رعنا" را با شمایل جدید و امروزین در باورها و اعتقادات راسخ دینی، ملی و اجتماعی وارد قاب تلویزیون کند.

------------------------------

گزارش از: فاطمه عودباشی

با تشکر از خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

هزار برگ و هزار رنگ پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت 1388 11:4
كارگردانان: حسين فردرو - حسين محب اهري

نويسنده: حسين محب اهري

تهیه کننده: مهناز میرجهانگیری

بازيگران:

         منوچهر نوذری - هوشنگ بهشتی - فخرالدين صديق شريف - جمشید اسماعیل خانی - مهوش افشارپناه - غلامحسین لطفی - اصغر سمسار زاده - مريم معترف - حسين محب اهري - رضا فياضي - منوچهر آذري - پوراندخت مهیمن - شهره لرستاني - جواد خدادادی - حمید عبدالملکی - اکبر عبدی - فرهنگ مهرپرور - عزیز هنرآموز - غلامحسين بهمنيار - حسن دادشکر - رضا رویگری - سیروس گرجستانی - صدرالدين حجازي - محمد يگانه - عزت الله رمضاني فر -  بهزاد سپهر - پرویز بشردوست - اسماعییل پوررضا - فرحناز منافی ظاهر - جلیل فرجاد -  ابوالفضل مطلق -  غلامرضا بنفشه خواه - حسن شجاع - اسدالله يكتا - رضا خندان - بهمن روزبهانی - داریوش پاکنیا - فرشید هاشمیان - محمد كدخدائي - مانی مخبر قمشه - پاشا شاهنده - پویا حاجی ها - داود قائم مقامی - اعظم زنگنه - فرح نوری - ملیحه اکبری - نسیم اکبری - داود کیوان - احمد عسگری - ابوالقاسم رئوفی - فرشاد نیاورانی - جاماسب فره وشی - شکرالله حسنی - اسدالله ناظمی - کمال سیدمحسن

محصول:1370

اين مجموعه به صورت قطعات نمايشي در روزهاي جمعه در برنامه كودك شبكه اول پخش مي شد.

 

فخرالدین صدیق شریف  

  فخرالدین صدیق شریف در گفتگو با سینماپرس:

"هزار رنگ هزار برگ" ریشه در فرهنگ ما داشت               

فخرالدین صدیق شریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سینمای ایران گفت: کارهایی مانند "هزار رنگ و هزار برگ" جزو آثار ماندگار دهه های 60 و 70 است و از این که در آن بازی کرده ام احساس رضایت دارم.

صدیق شریف در پاسخ به این سوال که چه شد در این کار بازی کردید گفت: از طرف خانم میرجهانگیری تهیه کننده این سریال برای بازی در این فیلم دعوت شدم و چون قصه های آن در ارتباط با فرهنگ ما بود پذیرفتم و قصه های آن را دوست داشتم.

صدیق شریف در این کار در دو نقش بازی کرده است؛ یکی در نقش قاضی و دیگری در نقش مجری مشاهیر جهان.

صدیق شریف در ادامه گفت: رمز ماندگاری این اثر را رابطه صادقانه ای دانست که این برنامه توانسته بود با مخاطبانش برقرار کند.

این بازیگر اظهار تاسف کرد که چرا در سالهای اخیر ساخت این نوع کارها کم شده است و تدریجا این قصه های کهن به دست فراموشی سپرده شده اند.
 
با تشکر از دوست خوبم امیر جهت ارسال عکس قدیمی
نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

مدرس پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت 1388 10:54
كارگردان هنري : هوشنگ توكلي

تهيه كننده: اسماعيل شنگله

كارگردان تلويزيوني : مسعود فروتن

بازيگران :

        خسرو شكيبائي ( سيدحسن مدرس) - هوشنگ توكلي - سيروس گرجستاني - سعيد امير سليماني - مجيد رزاز - فرخ نعمتي - مهدي وثوقي راد - جمشيد جهانزاده - مرتضي ضرابي - جليل فرجاد - صدرالدين حجازي - رحمان باقريان - آتش تقي پور - محمدرضا حق گو - داود آريا - حسن زارعي - اصغر فريدي ماسوله - كاظم بلوچي - محمد پور حسن - سعيد نوراللهي.

محصول: 1365 شبکه اول سیما

خسرو شکیبایی، اولین بازیگر نقش مدرس

خسرو شکیبایی، اولین بازیگر نقش مدرس

آیت‌الله سیدحسن مدرس یکی از چهره‌های درخشان تاریخ تشیع به شمار می‌رود که زندگی، اخلاق، رفتار و نیز جهتگیری‌های سیاسی و اجتماعی وی برای مشتاقان حق و حقیقت نمونه است. در واقع موقعیت او در راه اعتلای اسلام باعث شد برخی فیلمسازان دست به کار شوند و آثاری درباره زندگی او بسازند.

از سوی دیگر یکی از نقش‌هایی که همیشه برای بازیگران مرد وسوسه برانگیز بوده، ایفای نقش روحانی است. تاکنون تعدادی از بازیگران توانسته‌اند جذابیت‌های اجرای چنین نقشی را تجربه کنند.

زنده‌یاد خسرو شکیبایی، نخستین بازیگری است که نقش زندگی این مردبزرگ را در سریال تلویزیونی «مدرس» به نویسندگی و کارگردانی هوشنگ توکلی تجربه کرد. گرچه چند سالی از فوت این هنرمند بزرگ گذشته، اما هرگز مخاطبان نقش او را در سریال مدرس از یاد نمی‌برند. یکی از مسائلی که باعث شد نقش او ماندگار شود، مونولوگ‌های طولانی او در صحنه‌های مختلف بود که مدرس را با عزمی راسخ همچون کوهی استوار در مقابل ستمگران عصر وقت به تصویر کشید.

قدرت بیان شکیبایی در این لحظات و نزدیک شدن به چهره‌ای تاریخی تصویری ماندگار از این بازیگر ساخت و بسیاری به عنوان حضوری شگفت‌انگیز از آن یاد کردند. شکیبایی در سال‌های پخش این مجموعه در گفت‌وگوهایش تاکید کرده بود برای ایفای این نقش از هیچ‌کس الگو نگرفته و تنها با تمرین به این شخصیت دست پیدا کرده است. گرچه قالب این سریال تله‌تئاتر بود، اما توانست جایگاه بسیار خوبی در میان مخاطبان پیدا کند. این سریال به تهیه‌کنندگی اسماعیل شنگله و شهناز مهدوی و کارگردانی تلویزیونی مسعود فروتن تولید شد.

زنده‌یاد هادی اسلامی، دومین بازیگری بود که نقش آیت‌الله مدرس را بازی کرد. او در سریال تلویزیونی «مرغ حق» به کارگردانی حسین مختاری بازی کرد. پرویز زاهدی فیلمنامه این سریال را نوشت و مختاری آن را بازنویسی کرد. غلامعلی افشاریه نیز مدیر دوبلاژ این سریال بود. زنده‌یاد اسلامی توانست با بازی محکم شجاعت آیت‌الله مدرس را در سال‌های مبارزه بدرستی به تصویر بکشد. یکی از ویژگی‌های اسلامی در بازی، استفاده خوب از چشمانش بود. او با چشمانش بازی می‌کرد و عمق اتفاقات آن دوره را به مخاطب نشان می‌داد. از صحنه‌های ماندگار این سریال می‌توان به بازی اسلامی در صحنه‌هایی که با استبداد و استعمار سازش نمی‌کرد، نام برد.

حسین محجوب، سومین بازیگری است که تجربه بازی نقش آیت‌الله مدرس را در سریال تلویزیونی «عمارت فرنگی» به کارگردانی محمدرضا ورزی داشت. یکی از ویژگی‌هایی که باعث شد نقش‌آفرینی محجوب ماندگار شود، نمایش روحیه آرمانگرایانه مدرس بود. در بیشتر نقش‌هایی که محجوب در آنها بازی می‌کند یک اصالت و منش خاصی وجود دارد و همین اصالت و منش هم در ایفای نقش آیت‌الله مدرس دیده می‌شود. او تلاش کرد با ظرافت‌هایی خاص، این نقش را در مجموعه‌ای که بیشتر ابعادش سیاسی است به زیبایی به نمایش بگذارد. او برای ایفای نقش مدرس با دقت نظر به عکس‌های او، یک ارتباط درونی پیدا کرد و کوشید با وسواس به این نقش نزدیک شود.

پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ روزنامه جام جم

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

ريشه در خاك سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388 13:48
كارگردان هنري: مجيد بهشتي

كارگردان تلويزيوني: مهتاج نجومي

نویسنده: افسانه پایدار

تصویربرداران: جهانشاه فارسی، قربان خانی، وقایع‌نگار

چهره‌پرداز: حسن لطفی

مدیران تولید: ناصر پزشکی، رضا لیلازی

خواننده: مهرداد کاظمی

تهیه کننده: مجید بهشتی

بازيگران:

      مصطفی عبدالهی - کریم اکبری مبارکه - محمود شهیدی - حسین معلومی - ملیحه نیکجومند - اسدالله منجزی - ویدا شهشهانی - سیامک حلمی - محمد یگانه - رحمان باقریان - رحمت‌الله یخچالیان - احمد عسکری - ابوالفضل مطلق 

محصول:  ۱۳۶۷ شبکه اول سیما

تعداد قسمت‌ها: ۱۰ قسمت

مدت زمان: ۴۵۰ دقیقه

محصول: گروه اقتصاد شبکه ۱

یک جوان روستایی که برای ادامه تحصیل در رشته «دامپزشکی» به شهر رفته است، پس از پایان دوره تحصیل به روستای زادگاهش باز می‌گردد تا با دخترخاله‌اش «مریم» که از سالهای دور با یکدیگر نامزد بوده‌اند، ازدواج کند. شغل او و ارتباط آن با روستا، اتفاقاتی را به وجود می‌آورد که دستمایه این مجموعه تلویزیونی است.

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

چراغ خانه سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388 11:46
كارگردان: منوچهر پوراحمد

نویسنده: احمد بهبهانی

تصويربردار: جواد حميدي صفا

تدوین: حمید قدکچیان

موسیقی: محمد سریر

تهیه‌کننده: اصغر زائری

بازيگران:

         شهلا رياحي - جمشيد مشايخي - احمد قدكچيان - ناصر گيتي جاه - مهري وداديان - پروین سلیمانی -  پوراندخت مهيمن - معصومه تقی پور - مرجانه گلچين - اكبر عبدي - اسماعيل محرابي - سعید امیر سلیمانی - مظفر سلطاني - منوچهر پوراحمد.

محصول: ۱۳۶۸شبكه اول سيما

پدری برای تهیه جهیزیه دخترش، منزل خود را می‌فروشد؛ اما کیف پول گم می‌شود و با گم شدن پول‌ها، او به همهٔ اطرافیان مشکوک می‌شود. سوءظن او، اتفاقات و ماجراهای زیادی را در پی دارد اما درست در روز عقد، دایی دختر متوجه می‌شود کیف پول با کیف مشابه دیگری اشتباه شده است و در نهایت پول‌ها پیدا می‌شود.

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

خبرنامه دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1388 12:4
كارگردان: منصور تهراني

نویسنده: محمد کیانی

موسيقي متن: منصور تهراني

کادر فنی: ابراهیم عزت خواه - محمد سرائی - ناصر بابائی - ابوالفضل گیاهبان

تهیه کننده: محمد کیانی

بازيگران:

عنايت الله بخشي (استوار غلامي) - هدايت الله نويد - روح انگيز مهتدي - مجید نوروزی - فرشید سلیمی - علی پویان - اكبر دودكار - رحمان مقدم - علی میری - محمدجاهد نیکو - مسعود رحماني - سيروس اعواني.

محصول: ۱۳۶۵شبکه دو سیما

یک مجموعه داستانی ۱۰ قسمتی بود که لوکیشن آن قهوه‌خانه‌ای بود واقع در روستای راهچه مابین قم و اراک. پسران قهوه‌چی به نام‌های ابراهیم، اسماعیل و یدالله با روحانی‌ای از شهر قم آشنا شده بودند و اعلامیه‌ها را از او می‌گرفتند و بین رانندگان کامیون و اتوبوس پخش می‌کردند. آنها اخبار تهران و سایر شهرها را از رانندگان می‌گرفتند و در روزنامه دیواری دست‌سازشان که خبرنامه نام داشت، می‌نوشتند و در معرض دید عموم قرار می‌دادند. دشمن سرسختشان هم استوار غلامی بود که نقشش را عنایت بخشی بازی می‌کرد و با دیدنش قلب همه به تپش می‌افتاد. این مجموعه فضایی سرد و زمستانی داشت اما حوادث منجر به انقلاب را به گرمی مرور می‌کرد

 با تشکر از امیر عزیز بابت عکسها و نیز

 http://abitarazasemoon.persianblog.ir

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

بخش چهار جراحي یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1388 10:50
كارگردان: مسعود فروتن

نويسنده: منيرو رواني پور

تصويربردار: مصطفي احمديان

مسئول فني و مونتاژ: رضا عسگري

گريم: مرتضي ضرابي - فرزانه نصيري

طراح صحنه و لباس: الميرا صباحي

موسيقي متن: فريدون شهبازيان

منشي صحنه: طيبه كبيري

عكس: جواد حميدي صفا

مشاور و برنامه ريز: فريدون كوچكيان

بازيگران:

         مجيد مظفري - فريماه فرجامي - ژاله علو - شهلا رياحي - هادي مرزبان - معصومه تقي پور - دانيال حكيمي - مرتضي احمدي - غلامحسين بهمنيار - فريده سپه منصور - نرسي گرگيا - مرتضي ضرابي - فريبا كوثري - فخرالدين صديق شريف - آزيتا لاچيني - كريم اكبري مباركه - فرخ نعمتي - اصغر فريدي ماسوله - محمودرضا بهمن پور - فريدون كوچكيان - معصومه متيني - پرويز بشردوست - مجيد بهشتي - آرش محمودزاده(چراغعلي) - فريدون كوچكيان.

هنرپيشگان ميهمان: جهانگير الماسي - فريده سپه منصور - حميده خيرآبادي

محصول: 1367

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

بوعلي سينا شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388 13:1
كارگردان: كيهان رهگذار

نویسنده: کیهان رهگذار

مدیر فیلمبرداری: فرخ مجیدی

فیلمبردار: احمد ابراهیمی

موسیقی: فرهاد فخرالدینی

مدیر تولید: منوچهر محمدی

دستیار کارگردان: حیدر عمرانی

منشی صحنه: شهزاد کمالی

تدوین: کیهان رهگذار - مقصود قائم

گریم: امیر اسکندری

بازيگران:

    امين تارخ (بوعلي سينا) - فيروز بهجت محمدي - محمد ابهري - سعيد اويسي - اسماعيل محرابي - محسن سهرابي - چنگيز وثوقي - عنايت بخشي - جمشيد لايق - عزت الله مقبلي - عطاالله زاهد - محمد ساربان - اصغر محبي - عبدالله اسفندياري - حسين محب اهري - سرور نجات اللهي - نسرين قاسم زاده - شهرزاد كمالي - اصغر ضرابي - صالح نجفي - آيت نجفي - فاضل اجبوري (ابوریحان بیرونی) - قاسم پورستار - شاپور بخشائي - ماهي رهگذار   - قاسم نجفي - هادي مقدم -  فرهاد خانمحمدي - عباس ناظري نیک - علی اصغر دمیرچی - ايرج صالحي - منصور جهانشاه - عزيز حاتمي - خسرو ثقفیان - فخرالدین عیوقی - قدرت اله لطیفی - سیاوش عیاشی- يوسف وظيفه - رضا چوپان - احمد رجبي - مرتضی خیرخواه - ناصر اعتزازی - محمدعلي حجازي - نورالدین گودرزی - هورشاد اعتزازی - عبدالحسین خالدی - علیرضا فتحی - قاسم نجفی - صابونی جواهری - رضا راد - سیروس نیک طبع - شهروز پرورش - صفر خدادادی - مهري وداديان - ملیحه نیکجومند - سودابه ایراندوست - اشرف میرشاه ولد - فرشته زکی خانی - سهیلا شاه مرادی - رزيتا عامري.

محصول: 1365 شبكه دو سيما

 

Capture

 

 

مجموعه تلویزیونی "بو علی سینا" به نویسندگی و کارگردانی مرحوم کیهان رهگذر یکی از مجموعه های ماندگار تلویزیون در دهه 60 است. خبرگزاری مهر قصد دارد در قالب گفتگو با عوامل مجموعه‌های قدیمی و ماندگار تلویزیون بخشی از خاطرات مخاطبان را یادآوری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، همه ما از گذشته خود به نوعی یاد می‌کنیم. برخی ممکن است گذشته‌ را در آلبوم عکسهای خانوادگی که محصور کرده‌اند یادآوری کنند و بعضی دیگر در یادداشتها و خاطرات مکتوبی که در دفترچه‌هایشان با قلم دوران جوانی‌شان گره خورده به نمایش بگذارند و برخی دیگر خاطرات را در فیلمها و مجموعه‌هایی که در آن دوران برایشان ماندگار بوده جستجو کنند.

چند دهه است که تلویزیون میهمان خانواده‌ها است. این صندوقچه برای برخی حاوی خاطرات تلخ و شیرین است که اکنون آن را متحرک و بر صفحه رنگارنگ تلویزیون مرور می‌کنند. برخی مخاطبان به واسطه این جعبه جادویی گاه زمان گذشته را احضار می‌کنند تا بخشی از خاطرات خود را یادآوری کنند.

تا کنون مجموعه‌های بی‌شماری از تلویزیون پخش شده است. خبرگزاری مهر قصد دارد هر هفته خاطرات یکی از مجموعه‌های ماندگار تلویزیون را که می‌توان به سربداران، سلطان و شبان، بوعلی سینا، امیر کبیر، مرغ حق، کوچک جنگلی، گل پامچال، آقای دلار، رعنا، گرگها، هزاردستان، محله برو بیا، روزی روزگاری و ... اشاره کرد در گفتگو با عوامل و منتقدان یادآوری کند.

"بوعلی سینا" یکی از مجموعه‌های ماندگار تلویزیون است که به زندگی دانشمند شهیر بوعلی سینا می‌پردازد. این مجموعه به نویسندگی و کارگردانی زنده‌یاد کیهان رهگذر سال 1364 جلوی دوربین رفت. در این مجموعه عظیم تاریخی امین تارخ در نقش بوعلی سینا در کنار بازیگرانی چون زنده یاد فیروز بهجت محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات اللهی و .... بازی کرده بود.

رهگذر در این اثر با محور قرار دادن زندگی "بو علی سینا" به افکار مختلف پادشاهان ایرانی و فقر و تنگدستی مردم ایران در دوره‌های مختلف پرداخته بود. این مجموعه نشان داد یکی از پایه‌های ایران متمدن بر اساس استاد و شاگردی و احترام شاگرد به استاد شکل گرفته است.

ایده تولید مجموعه "بو علی سینا" در سال 62 و بعد از برگزاری سمینار ابن سینا از سوی مسئولان صدا و سیما مطرح شد و به دنبال طرح این مسئله، کیهان رهگذر به عنوان نویسنده و کارگردان مراحل تحقیق و نگارش فیلمنامه "بو علی سینا" را آغاز کرد و سرانجام این مجموعه سال 64 در اقدسیه تهران کلید زده شد.

مرحوم کیهان رهگذر در گفتگویی که در زمان پخش این مجموعه با هفته نامه سروش داشت درباره روند تولید این مجموعه گفته بود: ما فیلمبرداری را از اقدسیه تهران شروع کردیم و پس از ضبط 90 دقیقه از سناریو به مدت 10 روز استراحت کرده و بعد از آن به اصفهان رفتیم که بخش عمده کار در آنجا ضبط شد. نائین و اطراف تهران دیگر لوکیشن‌های این مجموعه بود.

وی در این گفتگو با اشاره به دشواریهای یک کار تاریخی تاکید کرده بود: به خاطر عدم توانایی در امر تغییر دکورها و بناهایی که به لحاظ تاریخی بودنش غیر قابل تغییر بوده برای گروه مشکلات زیادی به وجود آورد، اما این مشکلات با ذوق و سلیقه خاص طراح دکور حسن فارسی برطرف شد.

این کارگردان در بخشی دیگر از صحبت‌هایشان گفته بود: تهیه یک مجموعه که شخصیت‌های زیادی دارد منجر به پیش آمدن مشکلات زیادی می‌شود و در صورت متوقف شدن ضرر مالی زیادی ایجاد می‌شود، اما مجموعه تلویزیونی "بو علی سینا" بدون وقفه انجام شد.

کیهان رهگذر در پایان مصاحبه خودش از تلاش صادقانه گروه این سریال برای به ثمر رساندن مجموعه "بو علی سینا" با توجه به تمام مشکلات قدردانی کرده بود.

امین تارخ این روزها مشغول بازی در مجموعه تلویزیونی "جراحت" به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور برای پخش در ماه رمضان است. برای یادآوری نقش "بو علی سینا" با تارخ چند بار تماس گرفتیم اما او با وجود پیامهایی که برایش گذاشتیم پاسخی نداد.

همچنین با اسماعیل محرابی ایفاگر یکی از نقش‌های مجموعه "بو علی سینا" تماس گرفتیم اما او در پاسخ به تماس ما عذرخواهی کرد و گفت: هیچوقت برای گفتگو تمایلی نداشتم. گرچه این مجموعه از سریالهای قدیمی تلویزیون است اما صحبت کردن درباره آن برایم جذابیتی ندارد.

چنگیز وثوقی که نقش یک شاهزاده ابله را در "بوعلی سینا" بازی کرده بود درباره این نقش به خبرنگار مهر گفت: بعد از پخش شدن مجموعه تلویزیونی"سربداران" آقای کیهان رهگذر به من پیشنهاد داد بعد ازایفای نقش یک شاهزاده قدرتمند در "سربداران" بهتر است یک نقش متفاوت و آن هم شاهزاده ابله را در "بوعلی سینا" بازی کنم. او به من تاکید کرد این شخصیت بیوگرافی ندارد. برخی مواقع خوب است و بعضی مواقع نه.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه ایفای نقش شاهزاده برایم خاص بود و چالشهای زیادی هم به همراه داشت بازی در این پروژه را پذیرفتم. برای اینکه نقش را به خوبی در بیاورم کاملاً با شرایط روحی شاهزاده ابله خودم را وفق داده بودم، حتی بعد از تمام شدن کار در اصفهان من همچنان در روحیات این شاهزاده غرق بودم، چرا که باید کاملاً به لحاظ روحی قاطی بودم تا می‌توانستم این نقش را در بیاورم. در مجموع فشار زیادی برای بازی در این پروژه روی من بود، اما خوشحالم که یک نقش متفاوت را در یک مجموعه ارزشمند بازی کردم.

این بازیگر خاطرنشان ساخت: بعد از بازی در مجموعه "سربداران" سریال "بوعلی سینا" دومین کار ارزشمندم است و بعد از آن مجموعه "امام علی (ع)" از کارهای خوبم است. بازیگری کار راحتی نیست. من همیشه برای ایفای هر نقشی سعی کرده‌ام تا با آن نقش زندگی کنم و دیگر همان شخصیت بوده، نه اینکه چنگیز وثوقی باشم. در مجموعه "بو علی سینا" هم این کار را انجام دادم در حالی که دیگر بازیگران در هنگام استراحت خودشان بودند من همان شاهزاده ابله بودم. باید یک بازیگر با نقش کاملاً عجین شود چرا که شیوه صحیح بازیگری همین است.

وثوقی اشاره کرد: کار با زنده‌یاد رهگذر برایم خاطرات زیادی به همراه داشت. او آدم شریفی بود و تنها فردی بود که من را سر صحنه با نام شخصیت‌ام صدا می‌کرد. حیف شد او را خیلی زود از دست دادیم. او قصد داشت بعد از "بوعلی سینا" مجموعه "خداوند الموت" را بسازد و من هم نقش شیرزاد را بازی کنم. حضور او سر صحنه انرژی مثبت برای بازیگران بود. او آرامش خاصی به بازیگر می‌داد.

وی در پایان یادآور شد: من برای ایفای نقشهایم زحمت زیادی می‌کشم. گرچه سالها به خاطر برادرم ممنوع الکار شده‌ام اما دست از تلاش برنداشتم. البته بعد از ضبط آخرین پلان در مجموعه "بوعلی سینا" وقتی به اتاق گریم رفتم آقای اسکندری خبر ممنوع الکار شدن من را داد. از قرار وزیر ارشاد وقت ایراد گرفته بود که حالا بعد از بهروز وثوقی باید برادرش جایگزین شود. این تنها خاطره بد من از مجموعه "بوعلی سینا" است و مابقی لحظات شیرین بود.

غلامعباس فاضلی منتقد درباره مجموعه "بوعلی سینا" به خبرنگار مهر گفت: اهمیت این سریال شاید در وهله اول به جایگاه تاریخی آن مربوط باشد. امروزه سریال‌سازی در تلویزیون امری کاملاً عادی و متداول است اما در سال 1358 این امر در تلویزیون متوقف شده بود زیرا فیلمسازان و سیاستگذران به الگوی روشنی برای اینکه یک سریال تلویزیونی چگونه باید باشد نرسیده بودند. توقف ساخت سریال "هزاردستان" مرحوم علی حاتمی در آن سالها به همین علت بود.

وی در ادامه افزود: موضوعات تاریخی از جمله حوزه‌های کم دردرسرتر بود اما یک سریال تاریخی چگونه باید ساخته می‌شد؟ یکی از افراد مهمی که الگوی سریال‌سازی را در سالهای اول دهه 1360 تبیین کرد کیهان رهگذر بود. او با نگارش سریال تلویزیونی "سربداران" گام نخست را در این زمینه برداشت و اندکی پس از آن با کارگردانی و نویسندگی سریال "بوعلی سینا" گامی جدی تر را در این زمینه برداشت.

این منتقد خاطرنشان ساخت: امتیاز قابل توجه "بوعلی سینا" نسبت به "سربداران" لحن ملایم و خوشبینانه تر آن بود. به خصوص از آن جهت که "سربداران" در مرحله پخش با ایراداتی ماهوی مواجه شد که منجر به حذف بخشهایی از بازی بازیگر زن نقش نخست آن شد بوعلی سینا مطمئن تر جلوه کرد. "بوعلی سینا" از برخی عوامل اصلی "سربداران" (مثل امین تارخ و چنگیز وثوقی بازیگر یا فرهاد فخرالدینی آهنگساز) بهره گرفت. با این حال این مجموعه تلویزیونی، هم میدانی شد برای حضور و ظهور هنرمندان مختلفی که در سالهای بعد بیشتر درخشیدند. علاوه بر آن "بوعلی سینا" راه سریال‌سازی را هموارتر کرد.

فاضلی در پایان اشاره کرد: سریالهایی نظیر "سربداران"، "بوعلی سینا"، "افسانه سلطان و شبان"، "امیرکبیر"، و... بودند که با گزینش حال و هوا و موضوعات تاریخی راه را برای موج پر تب و تاب سریال سازی در سالهای بعد هموار کردند. سریال "بوعلی سینا" از همه آن سریال‌ها حال و هوایی کم خطرتر، ملایم تر و خوشبینانه‌تر داشت. البته کیهان رهگذر و جایگاه تاریخی‌اش هنوز آنطور که باید و شاید به جامعه ایراتی معرفی نشده است.

---------------

گزارش از: فاطمه عودباشی

 با تشکر از خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

مرغ حق پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1388 17:47
كارگردان هنری: حسين مختاري

کارگردان تلویزیونی: مسعود فروتن

نویسنده: پرویز زاهدی

تصویربردار: زین الدین علامه

آهنگساز: هادی منتظری

سرپرست گویندگان: غلامعلی افشاریه

گویندگان و نقشها:منوچهر اسماعيلي / هادي اسلامي / سيدحسن مدرس

منوچهر والي زاده / دانيال حكيمي / رضاخان

حسين عرفاني / جمشيد اسماعيل خاني / احمد شاه

ناصر طهماسب / مجيد جعفري / سيدضياالدين طباطبايي

حسين معمارزاده / هادي مرزبان / مشيرالدوله

جلال مقامي / رضا مختاري / ميرزاده عشقي

سعيد مظفري / علي گوهري / رحيم زاده صفوي

خسرو شايگان / حسين خاني بيك / موتمن الملك

پرويز ربيعي / رضا فياضي / سيدمحمد تدين

خسرو شمشيرگران / محمود عزيزي / قوام السلطنه

اصغر افضلي / سروش خليلي / يحيي دولت آبادي

غلامعلي افشاريه / عنايت شفيعي / كلنل باقرخان

اكبر مناني / علي رامز / شهاب الدوله

ژرژ پطروسي / حسين سحرخيز / نرمان

شمسي فضل اللهي / شمسي فضل اللهي / خانم مشيرالدوله

مينو غزنوي / اكرم محمدي / گوهر بانو

ناصر طهماسب / محمد چرمشير / ملك الشعرا بهار

طراح گریم: جلال معیریان

گریمور: آرزو هوشیار - محسن شیخی - فرامرز بهرامپور

طراح لباس: نیلوفر محلاتی

منشی صحنه: فریبا شهیدا

ضبط و مونتاژ: رضا عسکری

صدابردار: رحیم شبخیز

طراح نور: منوچهر شمسائی

نورپرداز: حمید احمد علیخان

تیتراژ: شیرین جاهد

مدیر تدارکات: ناصر پزشکی

دستیار تدارکات: کامران احمدی

مدیر تولید: مجید جعفری

مجری طرح: علی منتظری

بازيگران:

        هادي اسلامي (سيد حسن مدرس)- جمشيد اسماعيل خاني (احمدشاه) - مجيد جعفري (سیدضیاالدین طباطبائی) - دانيال حكيمي (رضاخان) -شمسي فضل الهي - هادي مرزبان - محمود عزيزي - عنايت الله شفيعي - علی رامز - اكرم محمدي - سروش خليلي - بهرام ابراهيمي - رضا مختاري - حسين خاني بيك - حسين سحرخيز - رضا فياضي - علي گوهري - علي اميدوار - بهروز مسروري - حسين نصرآبادي - داود فتحعلي بيگي - محمد چرمشير - نصرت الله دستمردي - جلال اسماعيل زاده - مهدي اميرنيا - كامران احمدي - حافظي - يوحنا حكيمي - حسين پرستار - اسماعيل بختياري - كريم اكبري مباركه - محمد بختياري - رضا عسگري - محسن ابراهيمي - محسن افشار - محسن مستقيمي - ناصر پزشكي - حسن شجاع - محمد احمدي - مجتبي عقيلي - حامد هاشمي - فرهاد بيگدلي - رحمت حسني - شاهماري - حسين آهون - جهانگير طاهري - آلبر مجاهديان .

محصول: ۱۳۶۶

 

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

ميان پرده هاي بانك و بانكداري پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1388 8:25
كارگردان: محمدرضا پاسدار

بازيگران:

     احمد مندوب هاشمي - محمد شيري - ناصر لقائي - عباس محبوب - گيتي قراگوزلو - بهروز مقدم - بصيرت ناظمي - حامد هاشمي.

محصول: 1366

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

گرگها پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1388 8:25
كارگردان هنری: داود ميرباقري

كارگردان تلویزیونی: علي شوقيان

مشاور کارگردان: سياوش طهمورث

دستيار کارگردان: محمود كريم پور

نويسنده: داوود مير باقري

تصویربردار: محمدرضا كاظمي

دستيارفيلمبردار: نصرت اله صادقي  با همکاری هوشنگ اولاد مجید

موسیقی متن: مجید انتظامی

نورپرداز: احمد بنده‌اي

سرپرست گویندگان : ثریا قاسمی

بازیگران و دوبلورها:

علی نصیریان :  ناصر تهماسب

داوود رشیدی : حسین عرفانی

ثریا قاسمی : رفعت هاشمپور

راضیه برومند : زهره شکوفنده

آتیلا پسیانی : منوچهر والی زاده

بهرام شاه محمد لو   : ژرژ پطرسی

سیاو طهمورث  پرویز ربیعی

منوچهر حامدی : عزت ا... مقبلی

اکبر رحمتی : حسین معمارزاده

رسول نجفیان : امیر هوشنگ قطعه ای

حمید مهرارا : مهدی آرین نژاد

بهزاد فراهانی : بهزاد فراهانی

طراح گريم: بيژن محتشم

گریمور: مهری شیرازی - مرتضی اردستانی

دستیاران گریم: مهدی حبیبی پور - نریمان محتشم - جمیله مولائی

طراح دكور و صحنه: بيژن حدادي

طراح لباس: نازنين قزاق نوري / كيانوش اميري

اجرای طرح لباس: علی فراهانی - نصراله پورعلی اکبر - الهوردی عبدالهی - پروین سعیدی

جامه داران: معصومه زردوز - التفات هاشم زاده - محمد شادمانی - مسعود قربانی

صدابردار: رحیم شب خیز - حسین ذاکری

صدابردار موسیقی: ناصر فرهودی

افکت: حسین عسگری - اصغر نظامدوست

طرح تیتراژ: ناصر همدانی

مسئول واحد نور: مهدی میری - محمد جمیلی - شروین شانی نژاد - حسن اسدی

ضبط مغناطیسی: علیرضا سنجی - کریم پناهی - پرویز ارجمندی

دستیار دکوراتور: حسن بهمدی

منشي صحنه: نادرخوش سيما

تهيه‌كننده: بهروز خوش رزم/ مجيد گلبابايي

بازيگران:

       علي نصيريان - داود رشيدي - ثريا قاسمي - محمدعلي كشاورز - سياوش طهمورث - جهانگير صميمي فرد - بهرام شاه محمدلو - بهزاد فراهاني - آتيلا پسياني - اكبر رحمتي - ژاله علو - راضيه برومند - منوچهر حامدي - مجید گلبابائی - منصور والامقام - عزيز هنرآموز - هايده حائري - سهيلا رضوي - رسول نجفيان -  حسين پناهي - غلامحسين بهمنيار - قاسم پورستار - بيوك ميرزائي - كريم اكبري مباركه - حميد مهرآرا - عبدالرضا گنجي -  رحمان باقريان - حسن فهیمی پور - فرنوش آل احمد - ميترا رحيمي - بهمن روزبهاني - مرتضي اردستاني - محمودرضا طاهری - محمود کریمپور - محمود بصیری  - جلال رهگذر - علي پزشكي - محمود فروغی - علی جعفری - شیرین پزشکی - محمد شادمانی - قربان غفاری - علی سلطانی - عزیزاله تتق - فریبا حسینی - غلامرضا خانی

سال توليد : 1365 گروه فيلم و سريال شبكه اول

تعداد: 12 قسمت

خلاصه داستان: داستان از محكوميت مردي به نام «صفدر آهنگر» شروع مي‌شود كه محكوم به اعدام شده است و حكيم شهر كه مردي متقي و پرهيزگار است، به سبب اين حكم به مقابله با حاكميت وقت برمي‌خيزد و در نهايت نهضتي كه برپا مي‌شود سبب‌ساز سقوط حكومت و آزادسازي زندانيان مي‌شود. هرچند ماجرا‌ها و وقايع اين سريال بسيار نمادين بوده‌، اما سعي شده از اين طريق مفاهيمي مانند: انقلاب، عشق، ظلم‌ستيزي، رشوه‌خواري و ديگر مسائل دوره‌هاي مختلف اين كشور كهن به ‌تصوير كشيده ‌شود.

 

 
گرگ‌ها نخستین تجربه کارگردانی داوود میرباقری بود؛ او با ساخت چنین اثری تلاش داشت ضمن بیان مکرر وقایع تاریخی این سرزمین به نقش مردم و خواست آنان در به نتیجه رساندن چنین جریان‌هایی اشاره کند. اگر سریال «گرگ‌ها» را اثری کاملا تاریخی ندانیم، باید بگوییم یک سریال غیرمستند تاریخی است و از گونه‌ای فضاسازی تاریخ ایرانی بهره برده است.

یکی از بارزترین مشخصه‌های این سریال موسیقی آن است که توسط مجید انتظامی ساخته شد.

موسیقی سریال «گرگ‌ها» مانند برخی آثار دیگر انتظامی (همچون از کرخه تا راین و بوی پیراهن یوسف) در صدر فهرست کارهای آهنگساز قرار نمی‌گیرد، اما در آن زمان به عنوان یکی از نقاط قوت سریال به حساب می‌آمد.

ملودی‌های لایت با روند حرکتی سکانس‌وار و فراز و فرودهایی که کمتر شنونده را غافلگیر می‌کند، مشخصه آثار انتظامی است. شاید همین ویژگی موجب شده اغلب ملودی‌های او برای مردم عام نیز دلپذیر باشند.

موسیقی تیتراژ «گرگ‌ها» ساختاری قرینه‌ای و جفتی دارد. دو میزان مقدمه و آکوردهایی که توسط بادی‌ها و زهی‌ها نواخته می‌شود و تیمپانی ریتم آنها را همراهی می‌کند، آغازگر موسیقی است. یک جمله هشت میزانی که تم آن سکانس پایین‌رونده است به وسیله ارکستر نواخته می‌شود و در تکرار، پاساژ زهی‌ها رنگ‌آمیزی کار را تغییر می‌دهد.

جمله بعدی یک تم رونده با نت‌های کشیده است که زهی‌ها آن را می‌نوازند و پیانو به عنوان ساز همراهی کننده به ارکستر افزوده می‌شود. روند حرکت این تم مانند تم قبلی است و در تکرار همان ملودی را آوای گروه کر اجرا می‌کند و در میانه قطعه موسیقی به سکون نسبی رسیده و یک رابط چهار میزانی فضای موسیقی را تغییر می‌دهد.

پس از آن تم جدیدی توسط زهی‌ها معرفی می‌شود که فضایی از مد یا مقام دشتی را تداعی می‌کند (بویژه پایان تم جمله‌ها) و در پایان همان مقدمه هشت میزانی توسط ارکستر اجرا شده و قطعه با کدایی* زیبا به پایان می‌رسد.

در مجموع می‌توان گفت موسیقی این سریال توانست مستقل از خود سریال نیز بدرخشد و از آن می‌توان به عنوان یکی از موسیقی‌های ماندگار در عرصه تلویزیون یاد کرد.

پانوشت:

* کدا (coda): در زبان ایتالیایی به معنی دم است و در موسیقی به چند میزان پایانی قطعه گفته می‌شود که پس از خاتمه موسیقی برای به تاخیر انداختن حس نهایی خاتمه نزد شنونده به موسیقی افزوده می‌شود

حمید حیدرپناه ـ مرتضی سروش‌نیا

و نیز با تشکر از کافه کلاسیک

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

گلدانها و آفتاب پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1388 8:21
فرقون

کارگردان هنری: حسين پناهي

نویسنده: حسین پناهی

کارگردان تلویزیونی: شیرین جاهد

تهیه کننده: محمدعلی اسلامی

بازيگران:

        شمسي فضل الهي - باقر صحرارودي - حسين محب اهري - فرحناز منافي ظاهر - منيژه طاهري.

محصول: 1366

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

کوچ عاشقان سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388 10:28
كارگردان هنری: علاالدين رحيمي

نویسنده: علاالدین رحیمی

کارگردانان تلویزیونی: مهتاج نجومی - مسعود فروتن

تهیه کننده: علی سمنانی

بازيگران:

       حسين محب اهري - معصومه تقي پور - علي اوسيوند - حميد صفائي - مرتضي مسجد جامعي - ايمان ساجدي - محمد کدخدائی - محمد دستگردي.

محصول: ۱۳۶۵

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

کوچک جنگلی سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388 10:26
کارگردان: بهروز افخمی

گروه کارگردانی: احمد مرادپور - سیروس مقدم - احمد سلیمانی - محسن تقوائی - اکبر نصیری - محمد قلیزاده - محمدرضا سعیدیان

نویسنده: ناصر تقوائی

با نگاهی به داستان مردی از جنگل نوشته احمد احرار

بازنویسی فیلمنامه:  بهروز افخمی - امرالله احمدجو - احمد مراد پور

بر اساس کتاب سردار جنگل نوشته ابراهیم فخرائی

مشاورین فیلمنامه نویسی: مهرزاد مینوئی - سیف اله داد - محمدرضا جوزی - بهروز ماکوئی

مدیر فیلمبرداری: نعمت حقیقی

گروه فیلمبرداری: ناصر محمود کلایه - محمد مجیدی - حمیدرضا صلاحمند - حسن عمادی - فریدون کاظمیان - محسن ذوالانوار - حبیب مهاجران - علی سعادت - محمد سرائی - فرخ طالشانی - ناصر جنان - منوچهر کشوری - صمد سعیدی

موسيقي متن: سيدمحمد ميرزماني

ضبط موسیقی: محسن کلهر - ناصر فرهودی

آواز: تورج زاهدی

برنامه ریز: کریم قربانی

تدوین : مهرزاد مینوئی

طراح و سرپرستی چهره پردازی: جلال الدین معیریان

گروه چهره پردازی:مسعود ولدبیگی - فرامرز بهرامپور - آذر هوشیار - مهرداد میرکیانی - حسن عباسی - حسین افشار - عباس بیگی

سرپرستی برنامه ریزی تولید: مهوش شیخ الاسلامی - سیدمجید میرمیران

گروه تدارکات تولید: عبداله سعیدی - مرتضی جوهری - علیرضا ضیا - رکاب عباسی - ابراهیم پوررضا - علی اکبر عزت پناه - جمیله هوشنگان - محمود محمدزاده - محمدابراهیم رخشنده - رمضانعلی آلوسی

گروه سوارکاری و اصطبل: برزو هداوند - سیروس نیک طبع - اکبر بلندی - محمد نمازی - ابوالفتح شریفیان - اسکندر قربانی - حسین سرپرست

گروه اسلحه: ناصر محبعلی - حسین تفنگ ساز - علی بهمن پور - محمدعلی عسگری - فریدون دادرس - ابوالفضل خورشیدی - محمدرضا رمضانی

گروه عکس: میراسماعیل میرفلاح - محمد قلیزاده - مسعود عباسی

چاپ و لابراتوار: رنگینه (رشت)

گروه حمل و نقل: جلال جهانگیری - عبداله عباسی - هوشنگ جعفری - محمد قدیریان - بهمن بشیری - بابک فریدی - قاسم اسماعیلی کاظم - باباخانی - حسین پایاب - محمود موسوی - شعبانعلی بشیری

گروه انبارداری: بیژن کیانی - حسن وجدانخوش - واحد فلاح - تقی نعمتی

امور مالی: محمدکاظم جامه گرمی

دفتر تهران: حسن کریمان - افسانه مرتضائی - محمود فوقانی

گروه لابراتوار: محمدتقی شاهرخ

قطع نگاتیو: طرلان کریمخانی - داود برجعلی

چاپ و ظهور: علی فدامین - علی فوقانی

تروکاژ و اتالوناژ: منوچهر ثابت قدم - ایرج مهربخش

تیتراژ: محمود ریاحی - ناهید طلوع - کامیاب درویشی

خوشنویس: مسعود اردوخانی

برش صدا و تصویر: غلامرضا حافظی - ناهید طلوع - محمود اقدامی

ماکت: مجید میرفخرائی - هوشنگ مشفق

سرپرستی کارگاه دکور: سیدحمزه مقدم

جلوه های ویژه: مهدی بهمن پور

صداگذاری و ضبط نهائی: حسن زاهدی

طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین فر

گروه صحنه و لباس: مجید میرفخرائی - شهیندخت بهزادی - مهران یوسف زاده - امراله اسلامی - فراهانی - عبدالهی - رجبی - محمودی - شعبانی

سرپرستی دوبلاژ: علی اکبر کسمائی

اجرای طرح: فرید حاج محمد کریم خان - مرتضی جعفری - کریم زرگر

بازیگران:

          علیرضا مجلل (کوچک جنگلی)- مهدی هاشمی (دکتر حشمت)- جهانگیر الماسی (حسین کسمائی)- حسین خانی بیک (حسن آلیانی)- اکبر معززی (اسماعیل جنگلی)- عنایت شفیعی (شیخ علی شیشه بر)- جمشید گرگین (یوزف)- عباس امیری (حاج احمد کسمائی)- محمد مطیع (احسان اله خان)- فتحعلی اویسی (مشهدی علیشاه)- هادی مقدم (رضا آژان)- داود رشیدی (مستوفی الممالک)- حسین محجوب (صمصام السلطنه)- منوچهر حامدی (حشمت الدوله)- اکبر سنگی (مفاخرالملک)- بهروز بقائی (میجر فن پاشن)- صادق هاتفی (کاپیتان نوئل)- مسعود ولدبیگی (ژنرال بیچراخف)- رمضان هوشمند (ژنرال افسینکوف)- صدرالدین حجازی (میرزا شفیع) - رضا گرشاسبی (پهلوان شیریداله)- عبداله یاقوتی (شاگرد پهلوان)- امیر دولتخواه (عنایت)- پرویز شاهین خو (مشهدی محمدرسول)- نعمت الله گرجی (کاظم غواص)- مجید افشاریان (محمدحسن پاپروسی)- انوش نصر (محمدحسن آسن)- حسین ارزبیگی (غلامحسین تامینات چی)- غلامرضا میرمعنوی (پطرس خان عکاس)- علی اصغر نجات (کاپیتان محمودخان)- سیروس گرجستانی (خالو میرزاعلی)- رسول نجفیان (امیرخان)- امیر ثابت (داود غنی)- عبدالحسین توشه (لوطی عبدالرزاق)- حسین ظریفیان (احمدشاه قاجار)- سیدجلیل قدیمی (سیداحمد مدنی)- حبیب پورسیف (سیدعبدالوهاب صالح)- احمد بدرطالعی (کربلائی حسین)- حسین میلانچی (خزانه دار بانک شاهی)- - پروانه معصومی (جواهر)- فرخ لقا هوشمند (پیرزن پرستار)- روح انگیز مهتدی (خواهر میرزا) - حسین پناهی (درویش حیدر)- احمد نمازی (نعمت آلیانی)- اسداله رحمانی (کاپیتان باغدانف)- اکبر بلندی (سیدحسن)- محمد سرابی (نقدعلی)- مرتضی جوهری (حسین خان شوربان)- کریم پورزارعی (نایب براتعلی)- مسعود رحمانیان (تیمورتاش)- محمد نمازی (شیخ الاسلام عرب)- پیروز رفیعی (سروان والتریخ)- بابک فریدی (نیکیستین)- محمد ابهری (قنسول فرانسه)- فرامرز بهرامپور (دکتر لاهیجی)- قدرت اله لطیفی (آسید محمود روحانی)- عبداله عباسی (میرپنج قریب)- هوشنگ توکلی (وثوق الدوله)- آرش تاج (کلنل استوکس). 

محصول: ۱۳۶۶- ۱۳۶۳

میرزا کوچک که تازه از تبعید بازگشته به همراه دوستش حسین کسمایی در رشت گردش میکند که در شهر متوجه دستگیری رضا آژان توسط روسها میشود . رضا آژان ملتمسانه از میرزا تقاضای کمک میکند .غیرت میرزا به جوش می آید و به او کمک میکند .در این ماجرا پای میرزا تیر میخورد . میرزا و رضا آژان فرار میکنند و به خانه دکتر حشمت میروند تا پای میرزا معالجه شود . این ماجرا میرزا و دوستانش را به فکر می اندازد که برای مبارزه با اشغالگران روس دست به قیام بزنند . میرزا به کمک…

نسخه سینمائی این مجموعه با نام تفنگهای سحرگاه در هفتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

 "کوچک جنگلی"؛ لالایی مادران گیلان/ روایت ابهام‌آلود تاریخ معاصر

مجموعه تلویزیونی "کوچک جنگلی" به کارگردانی بهروز افخمی از آثار ماندگار دهه 60 تلویزیون است. بهروز افخمی، عنایت‌الله شفیعی، صدرالدین حجازی بازیگران و جبار آذین منتقد 20 و چند سال پس از پخش این مجموعه با "مهر" سخن گفتند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه تلویزیونی "کوچک جنگلی" سال 1366 از شبکه یک پخش شد. فیلمنامه این سریال از سال 1362 تا 1364 توسط ناصر تقوایی برای گروه فیلم و سریال شبکه اول سیما نوشته شد. در ابتدا قرار بود تقوایی خودش "کوچک جنگلی" را بسازد، اما با کنار کشیدن وی، بهروز افخمی عهده‌دار ساخت آن شد. "کوچک جنگلی" روایتگر گوشه‌ای از تاریخ قیام جنگل به رهبری میرزا کوچک خان است.

بهروز افخمی: همیشه سعی کرده‌ام آثارم خوش ساخت باشد و در ساخت "کوچک جنگلی" سهل‌انگاری نکردم

بهروز افخمی، کارگردان مجموعه تلویزیونی "کوچک خان" در پاسخ به این سئوال که حدود بیست و چند سال پیش شما مجموعه "کوچک جنگلی" را کارگردانی کردید. بعد از گذشت این سال‌ها اگر بخواهید دوباره این مجموعه را بسازید، چگونه به آن نگاه می‌کنید و آن را خواهید ساخت؟ به خبرنگار مهر گفت: دوباره سعی می‌کنم با همان نگاه آن را بسازم، مورد خاصی اضافه نمی‌کردم، چون وقتی "کوچک جنگلی" را می‌ساختم، خیلی درگیر بودم. از سویی برای نگارش فیلمنامه دوستان زیادی کمک کردند. ساعت‌ها روی آن وقت و انرژی گذاشتند.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل گمان نمی‌کنم از لحاظ داستان و ریزه‌کاری‌ها موردی را به کار اضافه می‌کردم. در واقع اگر قرار باشد دوباره سریال را بسازم پیچیدگی‌ها و ابهاماتی که در سریال "کوچک جنگلی" مطرح کردم، باز هم طرح خواهم کرد، سریالی می‌سازم که تم ابهام را در تاریخ معاصر داشته باشد.

این کارگردان درباره اینکه در این سال‌ها تجربه و وسواس‌هایتان در کار بیشتر شده است، ولی در زمان ساخت مجموعه "کوچک جنگلی" خیلی جوان بودید، فکر نمی‌کنید وسواس‌هایتان در ساخت مجدد "کوچک جنگلی" بیشتر می‌شد، توضیح داد: من همیشه وسواس در ساخت آثارم داشته‌ام، حتی آن زمان که جوان بودم. همیشه علاقمند بودم کار تمیز و خوش ساخت باشد. اثر شلخته با روحیه من سازگار نیست.

افخمی در ادامه گفتگو خاطرنشان ساخت: در زمان ساخت مجموعه "کوچک جنگلی" هم تلاش کردم کارم خوش ساخت باشد و وسواس‌ها را داشتم و در این باره سهل‌انگاری نکردم. سعی کرده‌ام آثارم غلط فاحش نداشته باشد. "کوچک جنگلی" فقط حاصل زحمات من نیست، بلکه برای تولید این مجموعه افراد زیادی وقت گذاشتند. تعداد هنروران زیاد بود و هماهنگ کردن آنها کار دشواری بود و زمان و انرژی زیادی می‌برد.

وی درباره اینکه شما برای ساخت این مجموعه از دو فیلم "گلوله‌ای برای امپراتور" و "پل رودخانه نرتوا" تاثیر گرفته بودید. چرا این دو فیلم بر شما تا این حد تاثیرگذار بود؟ به خبرنگار مهر گفت: من هنگام ساخت مجموعه "کوچک جنگلی" تحت تاثیر این دو فیلم از سینمای یوگسلاوی قرار گرفته بودم و هر دو فیلم را به لحاظ  کارگردانی پسندیدم و درباره آنها تامل کردم، چرا که نگرش کارگردان فیلم "گلوله‌ای برای امپراتور" به جنگ جهانی اول را بسیار پسندیدم و نگاه کارگردانی فیلم "پل رودخانه نرتوا" را دوست داشتم، چرا که سعی شده بود قدرت و گروه‌های مختلف درگیر را به خوبی به تصویر بکشد.

این کارگردان ادامه داد: به همین دلیل من هم در جنگ منجیل سعی کردم مخاطبان جنگ را لمس و مفهوم یک جنگ واقعی را درک کنند. در آن فیلم‌هایی که اشاره کردید بازیگران مشهور نشان داده شد که چطور در موقعیت‌های مختلف قرار گرفتند. من هم در ساخت مجموعه "کوچک جنگلی" سعی کردم مسئله ابهام را مطرح کنم تا برای بینندگان سئوال ایجاد کنم که میرزا کوچک یا دکتر حشمت کدام یک درست عمل کردند؟

افخمی در پاسخ به این سئوال که اگر بخواهید ساخت سریال‌های ماندگار همچون "کوچک جنگلی" و .... را با سریال‌های امروز مقایسه کنید، فکر می‌کنید چرا سریال‌های امروز همچون برخی سریال‌های قدیمی خوش ساخت و ماندگار نمی‌شوند؟ توضیح داد: این مسئله به توان گروه کارگردانی و عواملی که اثر را تولید می‌کنند، برمی‌گردد که چقدر بلد هستند و نسبت به کارشان اشراف و خلاقیت دارند. همانطور که اشاره کردم مجموعه "کوچک جنگلی" فقط کار من نبود، بلکه کار 120 نفر پشت دوربین بودند.

وی ادامه داد: در این مجموعه هنرمندان بی‌نظیری نقش‌آفرینی کردند و در این باره نقش مهمی داشتند. یکی از مهمترین به وجودآوردندگان "کوچک جنگلی" زنده یاد نعمت حقیقی بود و نقش ناصر تقوایی را نباید نادیده گرفت. تقوایی نقش مهمی در شکل‌گیری این مجموعه داشت. او نیروها را سازماندهی کرده بود و وقتی من کار را شروع کردم همه آماده بودند. گرچه ناصر تقوایی در فیلمبرداری حضور نداشت، اما زحمات زیادی برای این سریال کشیده بود. 

افخمی گفت: در تکمیل کردن فیلمنامه مرحوم مهرزاد مینویی، مرحوم سیف‌الله داد، بهروز ماکویی، یوسف سیدمهدوی و ... کمک زیادی کردند. ناصر تقوایی گروه بزرگی از آدم‌های خوش‌فکر را جمع کرده بود. گرچه کارگردان مجموعه "کوچک جنگلی" من بودم، ولی نتیجه کار آدم‌های بزرگ‌ بود. برخی آدم‌ها در آن زمان شناخته نبودند و برخی دیگر معروف بودند، اما همه تلاش خودشان را کردند.

این کارگردان در پاسخ به این سئوال که در آن سال‌ها برای ساخت مجموعه "کوچک جنگلی" چه دشواری‌هایی را پشت سر گذاشتید؟ امکانات چگونه بود؟ به خبرنگار مهر گفت: امروز فیلمسازی خیلی پیشرفت کرده است. در آن سال‌ها امکانات کم بود. دوربین‌ها سنگین بودند و اداره کردن هنروران هم کار راحتی نبود. البته ناصر تقوایی از قبل ادوات جنگی را فراهم کرده بود، تنها چیزی که من اضافه کردم یک توپ بفورث برای جنگ بود، چرا که تقوایی برای جنگ‌های مختلف اسلحه‌های جنگی را انتخاب کرده بود.

وی یادآور شد: ساخت مجموعه تلویزیونی "کوچک جنگلی" کار پر زحمتی بود و جلال الدین معیریان برای گریم هنرمندان تلاش و دقت زیادی کرده بود. متاسفانه این دقت کمتر در سریال‌های امروز دیده می‌شود و الان گریم‌ها بیشتر تصنعی است. باید در ساخت آثار دقت زیادی شود تا مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند.

عنایت‌الله شفیعی: بازی در مجموعه "کوچک جنگلی" لذتبخش بود

عنایت‌الله شفیعی، بازیگر مجموعه "کوچک جنگلی" درباره بازی در این مجموعه به خبرنگار مهر گفت: سال‌ها پیش در این سریال بازی کردم و صحبت کردن درباره آن برایم دشوار است، چون حافظه‌ام یاری نمی‌کند، اما فقط این را می‌توانم بگویم بازی در این مجموعه برایم لذتبخش و شیرین بود و خوشحالم این افتخار را داشتم تا در مجموعه "کوچک جنگلی" نقشی را بازی کنم. به یاد دارم مردم هم استقبال زیادی از بازی در این مجموعه کرده بودند.

صدرالدین حجازی: مجموعه "کوچک جنگلی" جایگاه والایی در تولیدات تلویزیونی دارد

صدرالدین حجازی، بازیگر مجموعه "کوچک جنگلی" درباره این سریال به خبرنگار مهر گفت: این سریال جایگاه والایی در تولیدات تلویزیون دارد. در ابتدا قرار بود ناصر تقوایی این سریال را بسازد که بنا به دلایلی کار را ادامه نداد و بعد از آن بهروز افخمی کارگردانی را برعهده گرفت. نقطه قوت این پروژه فیلمنامه خوب، کارگردانی قوی و بازیگران توانمند بودند و من هم خوشحالم در این پروژه بازی کردم.

این بازیگر ادامه داد: من همزمان با بازی در سریال "کوچک جنگلی" در فیلم سینمایی "ناخدا خورشید" هم بازی می‌کردم و مرتب در راه شمال و جنوب بودم. البته کار دشواری بود، اما کار کردن با دو کارگردان فرهیخته لذتبخش و شیرین بود.

وی ادامه داد: نقشی که در مجموعه "کوچک جنگلی" بازی می‌کردم خیلی برایم شیرین بود، چون چالش‌های شخصیت برایم جای کار داشت و نقشی بود که دقت زیادی می‌طلبید، ریزه‌کاری‌هایش هم زیاد بود. به یاد دارم این مجموعه در زمان پخش خیلی مورد توجه مردم قرار گرفته بود و وقتی در خیابان من را می‌دیدند خوشحال می‌شدند، حتی برخی دیالوگ‌های من را حفظ کرده بودند و به من می‌گفتند.

حجازی افزود: "کوچک جنگلی" جزو مجموعه‌های ماندگار تلویزیون است و خیلی هم با استقبال مخاطبان رو به رو شد و برای آنها تاثیرگذار بود. باید پخش سریال‌هایی که مربوط به تاریخ و فرهنگ ماست در تلویزیون بیشتر شود، چون مردم از این نوع سریال‌‌ها استقبال زیادی می‌کنند.

جبار آذین، منتقد و مدرس دانشگاه: سریال "کوچک جنگلی" خاطرات خوشی را در یادها ثبت کرده است

جبار آذین، منتقد و مدرس دانشگاه درباره مجموعه "کوچک جنگلی" به خبرنگار مهر گفت: زندگی و مبارزات میرزا کوچک خان جنگلی بارها در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی به تصویر کشیده شده است و سازندگان آن در حد بضاعت اندیشه، تحقیق، بودجه و شرایط اجتماعی زمان تولید اثر خود بخش‌هایی از وقایع مرتبط با این شخصیت تاریخی را تصویر کرده‌اند. در میان آثار ساخته شده درباره کوچک خان مجموعه تلویزیونی "کوچک جنگلی" جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی در ادامه افزود: این سریال که توسط بهروز افخمی کارگردانی شده از زمینه‌های تحقیقی و تحلیلی تاریخی به نسبت محکمی برخوردار بود و بر خلاف دیگر آثار تولید شده درباره میرزا کوچک خان که عمدتاً به بخش‌هایی از زندگی و مجاهدت او پرداخته‌اند، کار افخمی نگاه نمایشی و تاریخی وفادارانه بر اساس مکتوبات تاریخی به ویژگی‌های این شخصیت و اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران زندگی او دارد.

این منتقد خاطرنشان ساخت: با آنکه این مجموعه نخستین اثر تصویری قابل اعتنا در کارنامه هنری افخمی است، ولی به خاطر ملموس بودن کاراکتر میرزا و آشنا بودن تاریخ زندگی‌اش، همچنین فیلمنامه خوب و کارگردانی جمع و جور و بازی‌های مقبول بازیگران هنگام پخش از سیما مخاطبان انبوهی را پای تلویزیون نشاند و از این سریال خاطرات خوشی را در یادها ثبت کرد.

آذین ادامه داد: اصولاً تولید آثار تاریخی و مذهبی به خاطر باورهای مردمی و اعتقادات مذهبی، وجود اسناد تاریخی و حساسیت‌های فرهنگی جامعه کاری بسیار دشوار است و به خاطر آنکه نقد تاریخ به شیوه‌های شفاهی با روایت تصویری آن تفاوت‌های فراوان ماهوی قالبی و محتوایی دارد و فیلمساز باید داستان خود را در چهارچوب درام و نمایش عرضه کند. لذا باید زاویه دید خاص خود را داشته باشد که لزوماً با زوایای دید دیگران همسو نیست.

این مدرس دانشگاه اشاره کرد: افخمی در "کوچک جنگلی" زاویه نگاه خودش را داشت و ضمن ارائه مبارزات میرزا و یارانش تحلیلی هم از زندگی، افکار و اهداف او و همزمانان و مخالفان داخلی و خارجی کوچک خان را عرضه کرده بود که همین امر بر گیرایی و جذابیت سریال‌اش افزود و مجموعه‌اش را در ردیف آثار به یادماندنی تلویزیونی قرار داده است.

وی یادآور شد: ارائه شخصیتی منطقی و باورپذیر از شخصیت میرزا، فضاسازی‌های درست، پرداخت خوب در صحنه‌های درگیری، مباحثات دینی و سیاسی میرزا و همرزمانش و پیگیر نشان دادن مبارزات او با حکومت وقت و کارگردانی موثر سکانس‌های جنگ و شکست طرفداران میرزا و به ویژه لحظه‌های تنهایی قبل از شهادت این شخصیت از ماندنی‌ترین صحنه‌های کوچک جنگلی است.

آذین با بیان اینکه تماشای این مجموعه ارزنده برای همیشه جذاب و خاطره‌انگیز است، گفت: گرچه این سئوال که چرا این نوع آثار در سیما زیاد ساخته نمی‌شود و اینکه چرا افخمی در این خصوص کار تازه‌ای ارائه نمی‌کند، خاطر تماشاگران آثار فاخر، خوب و ماندنی سیما را می‌آزارد.

این مدرس دانشگاه اشاره کرد: ولی باید توجه مسئولان سازمان صدا و سیما را به سوی تولید مجدد این نوع آثار جلب کرد  و شبکه‌های مختلف تلویزیون را از تولید و پخش مجموعه‌های متوسط و سطحی خانوادگی و اجتماعی کم مخاطب و بدون مخاطب رهایی بخشید.

-----------------------------

منبع گزارش از خبرگزاری مهر

گزارش: فاطمه عودباشی

 

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

قصه های کوچه ما سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388 10:19
کارگردان: رضا فیاضی

نویسنده: رضا فیاضی

بازیگران:

        حمید لبخنده - فرزانه نشاط خواه - علی عمرانی - رضا خندان - رضا فیاضی - مسعود عربیان - علی صالحی - احمد صادقی - حسین اسماعیل بیگی - امیرعباس تقی پور - اصغر عرب منفرد - احمد مولائی.

محصول: ۱۳۶۶

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

طنزآوران جهان دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:59
کارگردان هنری: داریوش مودبیان  - حسین فردرو

کارگردان تلویزیونی: داریوش مودبیان  - حسین فردرو

تهیه کننده: داریوش مودبیان  - حسین فردرو

بازیگران:

     اکبر عبدی - حمید جبلی - حسین محب اهری - داریوش مودبیان - فردوس کاویانی - جمیله شیخی - گلچهره سجادیه - شهلا میربختیار - رضا بابک - مرتضی ضرابی - سوسن مقصود لو - زهره مجابي - حسین کسری.

محصول: ۱۳۶۴

اتاق انتظار ( نوشته آندره پراکا) - بلبشو (نوشته کارول فالنتین) - نقص (نوشته اوژن یونسکو) - خواستگاری (نوشته آنتوان چخوف) - شاعر (نوشته کارل چاپک) - مضرات دخانیات (نوشته آنتوان چخوف) - حواله پستی آقای بادن (نوشته ژرژ کورتولین) عنوان قسمتهای مختلف این مجموعه بود.

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

شبکه تلویزیونی روستای کارآباد دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:57
کارگردان: محمدرضا پاسدار

نویسنده: محمدرضا پاسدار

تهیه کننده: محمدرضا پاسدار

بازیگران:

      احمد مندوب هاشمی - محمد شیری - احمد هاشمی - مرتضی ضرابی - شاپور شهیدی - نیاز سلیمی - جعفر بهبود - بهروز مقدم - مرتضی اردستانی - فرهاد پوراعظم - شهریار عالمی

محصول: گروه اقتصاد شبکه ۱ سیما

سال تولید: ۱۳۶۶

مدت زمان: ۲۵۵ دقیقه

روستاییان تصمیم می‌گیرند یک شبکه تلویزیونی برای خود تأسیس کنند تا برنامه‌هایی را مطابق میلشان تولید و پخش کنند. رئیس این شبکه «مش حسن» است که پسرش بدلیل علاقهٔ زیاد به مجری‌گری، تلاش می‌کند بهر طریق که شده در این شبکه تلویزیونی، مجری شود...

این مجموعه تلویزیونی مشتمل بر بخشهایی نظیر استخدام بازیگر برای شبکهٔ کارآباد، استخدام بازیگر برای نقش بنگاهی، بخش کودکان، اخبار به شیوهٔ روستایی، کاریکاتورهایی از خوانندگان و غیره است و با زبان طنز، مشکلات روستاییان را مطرح و دلایل مهاجرت آنان به شهر را بررسی می‌کند

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

سیمای اقتصاد ما دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:53
کارگردان: محمدرضا پاسدار

بازیگران:

     احمد مندوب هاشمی - عباس محبوب - محمد شیری - شاپور شهیدی

محصول: ۱۳۶۶

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

روایت عشق دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:51

کارگردانان هنری: علاالدین رحیمی - انوشیروان ارجمند

نوشته: علاالدین رحیمی

مشاور کارگردان هنری: ابوالفضل قرچه ای

دستیاران کارگردانان هنری: معصومه تقی پور حمامی - احمد مینائی

کارگردان تلویزیونی: هرمز امامی

آهنگسازان: مهیار فیروزبخت - احمدعلی راغب

طراحان صحنه و دکور: احمدرضا گلریز - فرامرز بادرامپور

طراحان لباس: نیلوفر محلاتی - نصراله پورعلی اکبر

طراح گریم: عبداله اسکندری

گریم: احمدعلی شجریان - امیر اسکندری - فرامرز بهرامپور

دستیاران: بابک شعاعی - محمد رضاقلی

مدیر دوبلاژ: عزت الله مقبلی

مدیر نورپردازی: احمد نصیری نیا

مونتاژ: غلامحسین مزینانی

ضبط موسیقی: ایرج فهیمی

صدابردار: محمود خوجانی

افکت: حسین عسکری - اصغر نظامدوست - علی لطفی نکو

میکس: بهروز عابدینی - محمد کرمانی

تصویربرداران: ایرج مستشیری - محمود کشاورز - مهدی مستوفی - محمد خیاطان - شامل تافته - داود عبدالحسین زاده - حسن گودرزی

مدیر صحنه: ابوالفضل شاهین

منشی صحنه: حسین محمدخانی

باهمکاری گروه فنی رپرتاژ

مسئولین واحد: هوشنگ آزادی - قاسم دلیرپور - اکبر صمصامی

مسئولین پرتابل: بهزاد عطاخانی - فرامرز گودرزی

برق: رضا رجب زاده - میرنظام مقیمی

کادر فنی: یداله بشک - پرویز سیبی - حسین عبدالملکی - عیسی احمدی - خلیل بیات - حسین اخیانی - حسین عبدلی - غفور نادرزاده - محمود سروری - علی اکبر خوجانی

مسئول اکساسوار صحنه: جابر خیرخواه

ساخت دکور: علی نقابی - قربانعلی عسگری - حسین محمدی - میرشکور فتاحی - حیدر قاسمی - داود فلاح زاده - عیسی رضائی

نقاشان دکور: محمدعلی بصیری - احمد خلیلی - رضا آراسته - یوسفعلی بهرامی - علی احمد زمانیان

اجرای لباس: نصراله پورعلی اکبر - التفات هاشمی - الهوردی عبدالهی

عکس: حسین باغیاری

خطاطان: اسماعیل خداوردی - مسعود اردوخانی

دستیاران نور: محمد خدابخش - باقر پدیدار - محمد نعمتی

دستیاران تهیه: علی آزادنیا - علی اوسیوند - علیرضا سوزنچی - علیرضا خاکی - عبداله امینی - عزیز خواجه - حسین خواجه

مسئول امور مالی و تدارکات: علی یوسفی

تدارکات: سهراب داودی - ایرج میگونی

حمل و نقل: منصور وزیری - علی شکرالهی - سیف اله صادقی - علی کوثری - امیر مدرس - غلامعلی صفر - علی نقی حسینی

ناظر اجرائی: محمد بیک زاده

بازیگران:

         انوشیروان ارجمند (ابن سعد)- محمد الهی (یزیدبن حارث) - رضا سعیدی (ابن زیاد)- مهین دیهیم - علی اوسیوند - غلامرضا بایزان منش - ایمان ساجدی (شمر)- رضا گلی زاده (حجار) - تقی هاجری (شبث) - اصغر لشکری (مهران)- احمد ریحانه (هانی) - غلامرضا یوسفی (نعمان) - جواد طوسی (جاسوس) - اصغر محمدزاده (عبدالله) - محمدعلی بصیری (کوزه گر) - محمد تقی نژاد (ابن عقیل) - حسن تراب زاده (شریک) - خسرو نائبی فرد (عوسجه) - علی سوزنچی (عمربن حجاج) - علی آزادنیا (حبیب ابن مظاهر) - اسماعیل بایگی (عابس) - علی کوثری - علی جوانمرد - شاپور ترکمن سرابی (بلال) - علی شجاع رضوی (اسماابن خارجه) - عبدالحسین نظرپور (غلام هانی) - براتعلی شیبانی (محمدبن اشعث) - احمد مینائی (قیس بن اشعث) - محمد عارف نژاد (شریح) - امیر محاسبتی - مهدی دانشور - حمیدرضا اعظم - جواد عرفانی - یدالله بشک - محمد محقق - تیمور قهرمان - ابراهیم مقدم - محمد مهاجر - کاظم کاشف نیا.

محصول: ۱۳۶۴

 

'روایت عشق' نخستین تجربه تلویزیون در تولید آثار عاشورایی

در میان محدود آثاری كه تلویزیون در سه دهه گذشته برای زنده نگه داشتن انقلاب خونین كربلا جلوی دوربین برده است، ' روایت عشق ' را می توان سنگ بنای این راه عنوان كرد.

            

 
 
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در دوره ای كه تنها دو شبكه تلویزیونی آن هم با محدودیت زمانی در پخش وجود داشت، مجموعه تاریخی 'روایت عشق' در سال 1364 به نویسندگی و كارگردانی 'علاءالدین رحیمی' روی آنتن رفت.

تا پیش از آن زمان، تلویزیون در ساخت آثار مناسبتی و تاریخی از قیام عاشورا ورود نكرده بود هرچند تعدادی اثر كه بیشتر به تله تئاتر شبیه بودند، با محوریت دین و تاریخ اسلام تولید و پخش شده بود.

'روایت عشق' در زمان پخش با استقبال زیاد مردم رو به رو شد كه می توانست چراغ راه فیلمسازان برای تولید آثاری در زمینه قیام عاشورا باشد اما دیگر فیلمسازان سال های سال از قدم نهادن در این مسیر هراس كردند و تا مدت ها یعنی تا سال 80كه حسن فتحی ' شب دهم' را ساخت، در تلویزیون خبری از ساخت مجموعه مناسبتی برای محرم نبود.

شاید به همین خاطر بود كه 'روایت عشق' 10 سال متوالی در دهه اول محرم از تلویزیون پخش و حتی این اثر به زبان های عربی و تركی نیز دوبله و پخش شد.

این مجموعه تلویزیونی كه سرآغاز ساخت مجموعه های تاریخی به شمار می رود، این روزها مهجور واقع شده است به گونه ای كه حتی نام سازنده این اثر و عكس های مربوط به آن در جست و جوهای اینترنتی یافت نمی شود.

'روایت عشق' در كنار روایت حوادث كوفه تا پیش از قیام عاشورا، حركت كاروان امام حسین(ع) به سمت كربلا و فجایع روز عاشورا و ستمی كه به خاندان پیامبر اسلام (ص) و فرزندان آن حضرت وارد شد، را در قاب تلویزیون آورد و به تناسب بضاعت آن روز سیما، این مجموعه اثر قابل توجهی در زمینه به تصویر كشیدن حماسه حسینی به شمار می رفت.

در بیست و ششمین سال ساخت 'روایت عشق' و به بهانه بازپخش این مجموعه از شبكه نمایش سیما، با 'علاءالدین رحیمی' نویسنده و كارگردان این مجموعه به گفت و گو نشستیم.

رحیمی اكنون مدیر گروه مطالعات ادبیات و هنر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است و علاوه بر تدریس در دانشگاه، كتاب و فیلمنامه هم می نویسد، وی در این گفت و گو كه در دفتر وی در پژوهشگاه انجام شد، از سختی ها و مصائب ساخت مجموعه های تاریخی در آن روزگار و ضعف هایی كه اینگونه آثار از آن رنج می برند، سخن گفت:

* سوال: از روند ساخت 'روایت عشق' و سختی های آن بگویید:

- جواب: پیش از نگارش این مجموعه، فیلمنامه ای با نام 'همچون خاری در گلو' را درباره زندگی امیرالمومنین حضرت علی (ع) به نگارش درآورده بودم اما چون حدود هشت ماه به آغاز ماه محرم باقی مانده بود، به من پیشنهاد شد كه فیلمنامه ای درباره قیام عاشورا بنویسم و آن را بسازم.

* بودجه ای كه تلویزیون به این كار اختصاص داد چقدر بود؟

- سه میلیون تومان بود هرچند كه بعدها گفتند 13 میلیون هزینه تولید آن شده است اما دستمزدی كه من به عوامل تولید پرداخت كردم در مجموع 3 میلیون تومان بود. بسیاری از كسانی كه در ساخت این مجموعه همكاری كردند، با عشق وارد میدان شدند و دستمزدهای ناچیزی هم دریافت كردند.

* تصویربرداری در كجا انجام شد؟

- به خاطر بودجه كمی كه به این كار اختصاص داده شده بود، به مشهد رفیتم و با همكاری مدیر كل ارشاد استان خراسان از بازیگران تئاتر مشهد استفاده كردیم. ما برای این كار به حدود 90 بازیگر احتیاج داشتیم و چون بازیگران بیشتر تئاتر كار كرده بودند، چند ماهی صرف تمرین شد تا بتوانند مقابل دوربین نیز بازی كنند.

مكان های - لوكیشن- این مجموعه در بیدخت گناباد تصویربرداری شد زیرا هم كوچه های قدیمی و كاهگلی داشت و هم در اطرافش بیابان های خوبی بود كه فضای لازم را برای تصویربرداری به ما می داد.

* از كمبود امكانات بگویید.

- ما برای به تصویر كشیدن سپاه كوفه كه تاریخ آن را 30 هزار نفر می داند، تنها هشت اسب داشتیم كه یكی از این اسب ها در میان تصویربرداری تلف شد. برای اینكه بتوانیم تصاویر را با این تعداد اندك اسب ضبط، مجبور بودیم یك بار لشگر كوفه را سوار اسب كنیم و یك بار یاران امام حسین(ع). تفاوت میان لشكریان را هم با تعویض زین و برگ اسب ها و رویارویی دو لشكر را هم در دكوپاز جانمایی می كردیم.

یكی دیگر از مشكلات ما در طراحی لباس بود؛ فردی كه قرار بود طراح لباس باشد اصلا به سر صحنه نیامد و تنها چمدانی از لباس هایی كه هیچ ارتباطی به این برهه تاریخی نداشت برای گروه فرستاد و به همین خاطر مجبور شدم خود لباس طراحی كنم و خیاطان تلویزیون دست به كار شدند و لباس بازیگران را دوختند.

* با توجه به كمبودی كه در زمینه بازیگران و بودجه داشتید، مشكل سیاهی لشگر چطور برطرف شد؟

- سیاهی لشكر این اثر، دهقانانی بودند كه ما آنها را از سر زمین های كشاورزی شان به سر صحنه فیلمبرداری می آوردیم و بیشتر آنها هم از این كار فرار می كردند زیرا مانع كسب و كار آنان شده بودیم.

مجبور بودیم یكبار سیاهی لشكر را بدوانیم و از پاهایشان فیلم بگیریم، یكبار هم از اندام آنها فیلم می گرفتیم تا بتوانیم 30 نفر سیاهی لشكر را تصویر 300 نفر نشان دهیم.

البته مشكلات اداری دیگری هم وجود داشت برای نمونه فردی كه به عنوان نماینده شبكه سر صحنه ها حاضر بود، یك معلم مدرسه بود كه اطلاعی از تكنیك های تصویربرداری نداشت و بی جهت در كار عوامل تولید دخالت می كرد برای نمونه وقتی برای نشان دادن بعد لشگر كفر می خواستیم تصویر لانگ شات بگیریم، مانع می شد و اصرار داشت تصاویر بسته باشد.

این دخالت های ناروا سبب شد تا مدتی كار را رها كنم كه همین مساله به كار ضربه زد و در غیاب من میزانس ها، حركت های دوربین و برخی موضوعات تخصصی كارگردانی رعایت نشود و صحنه ها آنطور كه باید تصویربرداری نشوند.

مشكل اصلی در تولید این فیلم دخالت افراد ناآگاه بود برای نمونه كسی كه در تیتراژ فیلم به عنوان مشاور كارگردان از وی نام برده شده است، من هرگز ندیده ام و چطور این فرد می توانست مشاور من باشد.

*در مجموع ساخت ' روایت عشق' را چگونه ارزیابی می كنید؟

این مجموعه با توجه به بودجه و امكاناتی كه آن روزگار تلویزیون در اختیار سازندگان قرار داد، اثر خوبی بود و به هیچ وجه نمی توان اثری تاریخی و حماسی را كه با هشت اسب ساخته شده است را با طرحی كه چند میلیارد صرف آن می شود و تنها یك بازیگر آن 600 میلیون تومان دستمزد دریافت می كند، مقایسه كرد.

* چرا بعد از این كار، تولید 'همچون خار در گلو' را آغاز نكردید؟

به دلیل كدورتی كه بین من و تهیه كننده 'روایت عشق' بوجود آمد و با توجه به نفوذی كه او در تلویزیون داشت، این فیلمنامه به تولید نرسید و بعدها داود میرباقری مجموعه تلویزیونی امام علی (ع) را ساخت كه معتقدم فیلمنامه آن مخلوطی از 'همچون خاری در گلو' و كتابی با موضوع شهادت حضرت علی (ع) است زیرا من چند اشتباه تاریخی در فیلمنامه مرتكب شدم كه دست بر قضا همان اشتباهات در فیلمنامه 'امام علی(ع)' نیز وجود داشت.

* با توجه به حمایتی كه امروز تلویزیون از تولید آثار تاریخی مذهبی دارد، روند ساخت اینگونه آثار را چگونه ارزیابی می كنید؟

- تا وقتی كه یك فیلمساز مذهب را عمیقا درك نكرده باشد نمی تواند كار مذهبی بسازد؛ امروز تعداد فیلمسازان متبحر در زمینه ساخت آثار تاریخی به تعداد انگشتان یك دست هم نمی رسد زیرا مسلمانی و مشترع بودن نمی تواند تضمین كننده ساخت فیلم دینی و مذهبی باشد.

هرقدر كه فیلم ساخته شود، چرخ سینما می گردد و در بلند مدت زمینه ساز تربیت و رشد جوانانی می شود كه با شوق وارد این عرصه می شوند كه لازم این حركت داشتن برنامه ریزی بلند مدت است.

مدیران تلویزیونی باید درك درستی از مقوله هنر داشته باشند و زبان هنر را بشناسند تا مانع از تولید آثار بی كیفیت شوند. این ایراد حتی به فیلم هایی كه با بودجه های چند میلیاردی ساخته می شود هم وارد است زیرا این آثار نیز در زبان و ادبیات و نگارش متن با مشكلات عدیده ای رو به رو هستند.

* وجود ایرادهای نگارشی در متن فیلمنامه ها بیشتر متوجه چه كسانی است؟

- این مشكل به این خاطر است كه نویسنده زبان را نمی شناسد؛ نویسنده باید به زبانی بنویسد كه تماشاگر این روزگار آن را بفهمد بنابراین یا باید زبان مورد نظر آن روزگار تاریخی را خلق كند و یا به جعل زبان روی آورد.

معتقدم مختار نامه از نظر زبان و ادبیات، جعل یك زبان به نفع آن دوران بود؛ این ایرادها جز با آشنایی نویسندگان با زبان فارسی و متون كهن از بین نمی رود.

كسی كه می خواهد فیلمنامه تاریخی بنویسد، علاوه بر روح مذهب و تاریخ و شناخت عهد عتیق باید زبان را بشناسد تا بتواند اثری بیافریند.

باید به زبانی نوشت كه مردم با اثر ارتباط برقرار كنند به گونه ای كه اهل ادب و فرهنگ متن آن را مزخرف ندانند و فرهیختگان احساس غریبی نكنند.

*افزایش امكانات چه تاثیری در تولید آثار فاخر تاریخی خواهد داشت؟

معتقدم؛ هرچند كه اكنون امكانات و بودجه تلویزیون بیشتر شده اما اشتباه بزرگ این است كه بخواهیم با لباس های اغراق آمیز و دكورهای عظیم تاریخ را بازسازی كنیم زیرا فیلم خوب مخاطب خود را جذب خواهد كرد.

برای نمونه تعزیه سالهاست در این كشور برپاست و این شیوه نمایشی در عین بی چیزی و سادگی و حتی تكراری بودن اشعار به راحتی با مردم ارتباط برقرار می كند. ما باید در آثار مذهبی، روح رسالت نبوی(ص) را در زندگی فرزندان پیامبر اسلام (علیهما سلام) به تصویر بكشیم.

گفت و گو از : لیلا جودی

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

راویان اخبار دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:41
مرد آخر

کارگردان هنری: حمید لبخنده

نویسندگان: خسرو میثمی - حمید لبخنده

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

بازیگران:

       رضا خندان - رضا فیاضی - بهروز مسروری - تانیا جوهری - احمد نیک نژاد - حسن دادشکر - شهداد دخانی - الیزا جوهری - حمید لبخنده.

محصول: ۱۳۶۶

سه روایت

کارگردان هنری: هوشنگ توکلی

نویسندگان: خسرو میثمی - داوری

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

بازیگران: فردوس کاویانی - مهدی علی احمدی - هوشنگ توکلی.

محصول: ۱۳۶۵

راهزن

کارگردان هنری: مرضیه برومند

نویسنده: مرضیه برومند

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

بازیگران:

       هرمز هدایت - احمد آقالو - علی عمرانی - حسن دادشکر - خسرو میثمی - لقمان نظیری - مرتضی بهشتیان - محمد کدخدائی - مهدی علی احمدی.

محصول: ۱۳۶۵

آوای دل (۲ قسمت)

کارگردان هنری: داریوش مودبیان

نویسنده: خسرو میثمی

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

محصول: ۱۳۶۷

کله پوکها

کارگردان هنری: حمید لبخنده

نویسنده: خسرو میثمی - حمید لبخنده

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

بازیگران: محمد کدخدائی

محصول: ۱۳۶۶

مفتری

کارگردان هنری: حمید لبخنده

نویسنده: خسرو میثمی

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

محصول: ۱۳۶۶

حكايت پررنج حامل

كارگردان هنری: رضا بابك

نويسنده: رضا بابك

کارگردان تلویزیونی: اسدالله ایمن

تهیه کننده: مهدی علی احمدی

بازيگران: رضا بابك - محمد كدخدائي

محصول: ۱۳۶۶

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

دست شما درد نکنه دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:32
کارگردان: مسعود نوابی

فیلمبردار: علیمراد رضائی

تهیه کننده: انوش نوروزی

بازیگران:

     غلامرضا امیری - حسن بلور - روح انگیز مهتدی - علیرضا خمسه - زهره امیری - علی اکبر طوفان پناه - احمدرضا قیاسی - علی آقاجانی - فروغی کرمانی - امید کرمانی - پرویز سلیمانی.

محصول: ۱۳۶۴

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

تئاتر نوجوانان دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:28
کارگردان: کریم اکبری مبارکه

بازیگران: علیرضا کمالی - حسین انصاری - بهزاد جاودان فر - عباس قادری - فرهاد جاودان فر - اکبر اصالتی - مهدی شیبانی - داود سوری - سیدحسین یعقوبی.

محصول: ۱۳۶۶

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

نهضتهای آزادی بخش دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:23
کارگردان هنری: اسماعیل شنگله 

کارگردانان تلویزیونی: امیر آقامیری - مسعود پورصبری

نویسندگان : للری - پورقدیری - کوشان 

تهيه كننده: اسماعيل شنگله - شهناز مهدوی

بازیگران:

         مظفر مقدم - داود آریا - خسرو فرخزادی - غلامرضا طباطبائی - علی رامز - کاظم بلوچی - محمد پورحسن - جلیل فرجاد - هرمز سیرتی - فرشید ابراهیمیان - حسین سحرخیز - فرهاد مهدوی - رضا بابک - تانیا جوهری - محمود قائمی مهدوی - نیاز سلیمی - الیزا جوهری - بهروز بقائی - آزیتا لاچینی - مادرن فرجاد - محمود لاچینی - علی زرینی - شاپور شهیدی - حسن سلیلی - مهدوی فر.

<من هستم اما سیاه> عنوان یکی از قسمتهای این مجموعه بود.

این مجموعه در ۸ قسمت پخش شد.

محصول: ۱۳۶۵

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

با زبان بی زبانی دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 15:2
کارگردان هنری: جواد انصافی

نويسنده : جواد انصافي

کارگردان تلویزیونی: شیرین جاهد

تصویربردار: سعید ناظم

تهیه‌کننده: منیر بازرگان‌نیا

بازیگران:

     عبدالعلی کمالی - امیر پارسی - جواد انصافی - ناصر محمدی - عباس نائی - محمدرضا یربانی - شاهین شکیبی.

تعداد قسمت‌ها: ۵۲ قسمت

محصول: گروه اجتماعی شبکه ۱

سال تولید و پخش: ۱۳۶۵-۱۳۶۴

این مجموعهٔ نمایشی کمدی، جنبه‌های گوناگون رفتارشناسی اجتماعی را به تصویر می‌کشید و هر بخش آن، با طرح مسأله‌ای پند آموز و اخلاقی در قالب طنز، به پایان می‌رسید

با زبان بی‌زبانی نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «جواد انصافی» است که طی سال‌های ۱۳۶۵-۱۳۶۴ تولید و از شبکه ۱ پخش گردید. کارگردان این سریال در مصاحبه‌ای با روزنامه خراسان مدعی گردید که در این سریال ۵۲ قسمتی، برای اولین بار در یک مجموعۀ تلویزیونی، از تروکاژ (حقه‌های سینمایی) استفاده شده است.

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

ظلم شاهان دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 14:59
کارگردان: مجتبی یاسینی

بازیگران:

        رضا فیاضی - علی عمرانی - فخرالدین صدیق شریف - کریم اکبری مبارکه - نسیم اکبری - محمد پورحسن - هوشنگ دیبائیان - اسدالله منجزی.

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

زنگ بيداري دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 12:0
كارگردان: هرمز هدایت

بازيگران: هرمز هدايت - سيروس گرجستاني - سيما گرجستاني.

محصول: 1364

اين مجموعه در روزهاي جمعه از شبكه اول سيما در برنامه كودك پخش مي شد.

 

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

ز هر كوي دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 11:37
كارگردان: منصور كوشان

بازيگران: پرويز پور حسيني

محصول: 1361 شبكه اول سيما

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

نفت پر دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 11:15
نویسنده و کارگردان هنری: محمدرضا پاسدار

کارگردان تلویزیونی: محمود رضایی

تصویربردار: شامل تافته، روح‌الله علی، رضا تقی‌نژاد

تهیه‌کننده: محمدرضا پاسدار

بازیگران:

        احمد مندوب هاشمی - شاپور شهیدی - نیاز سلیمی - محمد شیری - بهروز مقدم - منوچهر علیپور - ناصر لقائی - عباس محبوب - اسدالله ناظمی - امیر اکبرزاده - فریدون بیات سرمدی - محمدرحیم شاه مرادخانی - ابراهیم بصیرت - حمید صفائی - علی کریمی.

فرمت پرونده: ویدئویی

محصول: گروه اقتصاد شبکه ۱

سال تولید: ۱۳۶۶

ساکنان یک منطقهٔ خیالی که دارای منابع عظیم نفت است، زندگی بی‌دغدغه و آسانی دارند. آنها هیچ شغلی ندارند و با پول نفت، زندگی را می‌گذرانند. در این مجموعه تلویزیونی، با زبانی طنز، وضعیت کشورهایی که تنها منبعِ درآمدشان نفت است، به تصویر کشیده شده است

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |

پائیز صحرا دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1388 11:6
تهیه کننده و کارگردان: اسدالله نیک نژاد

قصه نویس: حسین دولت آبادی

مدير فيلمبرداري: مهرداد فخيمي

فیلمبردار: منوچهر قطری

دستیاران فیلمبردار: رامین پورسعید - ابراهیم غفوری - مسعود کرانی

تدوین: منوچهر اولیائی

دستیاران کارگردان: احمد سلیمانی - منوچهر داودی

طراح صحنه: کیهان مرتضوی

طراح لباس: هایده مرندیان - حمیده نوبری

منشی صحنه: شهلابهاری - سودابه شیرزادی - فریده عبداله زاده

اجرای گریم: مهری اعظم شیرازی - بیژن محتشم - احمدعلی شجریان

نورپرداز: حسین کریمی

دستیاران: جلال عالی فکر - حسین کریمی

مسئول دکور: امیر امیر سلیمانی

مدیر صحنه: امیر نیکیار - محمدرضا لطفی

عکاس صحنه: عزیز ساعتی - میترا ساعتی

مسئول لباس: محبوبه صدیق نیا - نیلوفر محلاتی

دوخت لباس: گروه خیاطان

تدارکات: علیرضا خاکی

مشاور مالی: علی یوسفی

دستیاران تهیه کننده: عباس کبیری - مهران افراسیابیان

صدابردار و میکساژ: فریدون خوشابافر

سنکرون صدا: حسین لنگرودی

افکت: محمد محمدی

دستیاران صدا: حسین فشمی - حسن تیزهوشان

قطع نگاتیو: عباس سلامت بخش - سودابه امیرخلیلی

تصحیح رنگ: کریم ابراهیم آبادی - ایرج مهربخش - ابراهیم جعفری - رضا همتی

لابراتوار: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

امورفنی: مرکز خدمات صنایع فیلم ایران

سرپرست تحقیقات: حسین آقاجانی

محققین: دکتر پیران - سعیده درخشنده نیا - زهره چترچی - عبدالرسول ادهمی - محمدرضا دقیانوسی - توران باقری - محمود طاهری - کیومرث فلاحی - شیدا نبئی - مصطفی پودرابحی - بهروز پور صلحجوی - آذر جواد زاده - مهشید حائری - فرزانه دلخوانی - فرزانه ستوده - مریم ضیاالحق - ثمره عبدالصمدی

مدیر تولید و برنامه ریزی: حسین دوانی

مدیر تدارکات: عباس کبیری

بازیگران:

      جمیله شیخی (ماهرخ)- جمشید مشایخی (آقای کاظمی) - اسماعیل داورفر (درویش)- نسرین پاکخو (مستانه)- شهلا میربختیار (صحرا)- داریوش مودبیان (ساسان)- آزیتا لاچینی (خانم کاظمی)- مهری ودادیان - حسن بلور (کوشکی)- محمد دستگردی -  محسن قبادی -  نصرت دستمردی - عماد کریمی - غفاری - محسن شاهمرادی - حمیده نیکور - توران عبداله زاده.

هنرمندان خردسال: پویا دوانی - محمد نپوری زاده.

محصول: ۱۳۶۴ شبکه اول سیما

پاییز صحرا نام سریالی به کارگردانی اسداله نیک‌نژاد است که در سال‌های ۱۳۶۴‏ و ۱۳۶۵‏ تولید و در سال ۱۳۶۵ از تلویزیون ایران پخش شد. این سریال را پیشگام مجموعه‌های ملودرام خانوادگی در ایران می‌دانند.

این سریال یکی از سریال‌های مشهور دهه ۶۰ بود که در آن بازیگرانی چون جمیله شیخی، شهلا میربختیاری، داریوش مودبیان، جمشید مشایخی، اسماعیل داورفر و مهری ودادیان به ایفای نقش پرداخته‌اند.

این سریال یک درام خانوادگی و در عین حال ترسناک از داستان زندگی یک زوج جوان و دخالت‌های اطرافیان به‌خصوص مادر شوهر با بازی به یادماندنی مرحوم جمیله شیخی بود. سریال پر بود از برخوردهای پرتنش مادرشوهر با عروسش که زندگی را بر او سخت کرده بود. جمیله شیخی در این سریال نقش منفی ماندگاری را بازی کرد و شهلا میربختیاری با نقش صحرا در یادها ماند.

به گفته اسدالله نیک‌نژاد وی قبل از انتخاب شهلا ميربختياری، سوسن تسلیمی را برای اين نقش انتخاب كرده بود. ولی پس از چند بار روخوانی متن داستان به اين نتيجه رسيده است كه سوسن تسليمی چهره بسيار معروف و شناخته‌شده‌ای ميان مردم است و بازیگر «صحرا» بايد چهره جديدی باشد.

در سال ۱۹۹۶، نسخه چهار ساعته این سریال با موسیقی و زيرنويس انگليسی که توسط توسط نیک‌نژاد تدوین شده بود، از شبكه سراسری PBS در آمریکا، به عنوان سریال ایرانی پخش شد.

شبکه آی فیلم در سال ۱۳۹۲ اقدام به پخش مجدد این سریال با کیفیتی جدید و اصلاح رنگ تصاویر‏ کرد.

پس از پخش سریال برخی از مراجع و فقهای وقت شورای نگهبان نسبت به حضور بازیگران زن به ویژه شهلا میربختیاری اعتراض کردند که آیت‌الله خمینی در پاسخ گفت:

من در این فیلم نشانه‌هایی از خلاف عفت یا عوامل انحراف و تحریک نمی‌بینم.
 
گفت‌وگو با بازیگر نقش «صحرا» پس از ۳۰ سال

«شهلا میربختیار» بازیگر نقش «صحرا» در مجموعه تلویزیونی «پاییز صحرا» پس از ۳۰ سال حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

خبرگزاری فارس: گفت‌وگو با بازیگر نقش «صحرا» پس از ۳۰ سال

به گزارش خبرگزاری فارس، پیدا کردن بازیگر نقش صحرا در یکی از مهمترین سریال‌هایی که اوایل دهه 1360 شمسی از صدا و سیما پخش می‌شد، کاری بس دشوار بود. شهلا میربختیار بازیگر نقش اصلی سریال «پاییز صحرا» در سال 1370 ایران را ترک کرد، اما در خارج از مرزهای ایران همچنان به فعالیت‌های هنری‌اش ادامه داد. مخاطبان آن روزهای این سریال پربیننده اما از «صحرا» خبر نداشتند، این که کجاست و چه می‌کند و با این‌که به نظر می‌رسید بعد از بازی در سریالی که با مقبولیتی فراوانی همراه بود باید به یکی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون ایران تبدیل می‌شد اما این اتفاق نیفتاد. هیچ‌کس از او خبر نداشت. زمانی‌که متوجه بازپخش این سریال بعد از حدود سه دهه از شبکه آی فیلم شدیم اول از همه به صحرا فکر کردیم. به این‌که سرنوشت او چه بوده و ای کاش می‌شد با او صحبت کنیم. اما هیچ‌کس خبری از او نداشت. هنگام گفت‌وگو با اسدالله نیک‌نژاد تیری در تاریکی رها کرده و از او پرسیدم از شهلا میربختیار خبری دارید؟ در کمال ناباوری از میربختیار خبر داشت قبل از کلید زدن «لاله» با او دیداری داشت. اما تنها راه برقراری با میربختیار آدرس ایمیلی بود که شاید نیک‌نژاد می‌توانست برایمان پیدا کند. چندین جلسه رفتیم و آمدیم. آقای نیک‌نژاد بالاخره آدرس ایمیل شهلا میربختیار را برایم پیدا کرد. سوال‌ها را برایش فرستادم، خبری نشد تا این‌که در آخرین دقایق ایمیلی از او به دستم رسید که جواب سوالهایمان را داده بود.مصاحبه ای که در پی می آید از طریق رابطه در فضای مجازی انجام شده و این بازیگر پس از بیش از 30 سال به سوال هایی درباره ایفای نقش در این سریال پاسخ داده است.

   از پروسه آشنایی‌تان با‌نیک‌نژاد بگویید و اینکه چگونه برای سریال پاییز صحرا انتخاب شدید؟

 با آقای نیک نژاد از قبل هیچ‌گونه آشنایی نداشتم. ایشان با من تماس گرفتند و متن را در اختیارم گذاشتند. خواندم؛ خوشم آمد وتصمیم به همکاری گرفتم. آقای نیک نژاد به گفته خودشان به بازیگری من علاقه‌مند بودند، به‌همین دلیل نقش «صحرا» را به‌من پیشنهاد کردند. و بعد هم با جواب مثبت من بود که «صحرا» جان گرفت.

   پاییز صحرا نخستین تجربه جدی شما بود، قبل و بعد از آن تجربه بازیگری داشتید؟

 پاییز صحرا نخستین تجربه جدی من در کار بازیگری محسوب نمی‌شود. پیش از آن تجربه‌های جدی و جدی‌تری هم داشته‌ام چه در تئاتر و چه در سینما و تلویزیون. برای مثال به تعدادی از تجربه‌های بازیگری‌ام اشاره می‌کنم. نمایشنامه «آنتیگونه» به‌کارگردانی دکتر علی رفیعی. نمایشنامه «ادیپوس شهریار» و سلام؛ آهای اونوری‌ها هر دو به‌کارگردانی جمشید ملک‌پور. حکم دادگاه و پرده‌برداری به‌کارگردانی خودم. سریال هزار دستان به‌کارگردانی مرحوم علی حاتمی که متاسفانه نقشی که من آن را ایفا می‌کردم دچار بی‌مهری سانسور قرار گرفت و چند سکانس کوتاهی بیشتر از آن به‌نمایش در نیامد. سریال افسانه‌های کهن ایرانی به کارگردانی خانم ملک جهان ‌خزاعی که در آن سریال من چهار نقش متفاوت را بازی می‌کردم. این سریال هرگز در ایران پخش نشد.

   چرا بعد از پاییز صحرا بازیگری را ادامه ندادید؟

 من بعد از سریال پاییز صحرا در تئاتر و سینما همچنان فعالیت داشتم. راستش را بگویید یا من کاملا از ذهن‌ها پاک شده‌ام یا شما خیلی جوان هستید و کارهای مرا به‌یاد ندارید، کدام‌یک؟

 سن من که به کارهای تئاتری شما قد نمی‌دهد با توجه به اطلاعات موجود در اینترنت فقط نام چند فیلم سینمایی که تا سال 68 بازی کردید موجود است.

   من بازیگر حرفه‌یی بوده و هستم و پاییز صحرا نقطه شروع حرفه من نبوده است. بازیگری یک بخش از هنر من است. دیگر بخش‌ها شامل کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی است که من همچنان به آنها ادامه می‌دهم.

   چه زمانی از ایران رفتید؟

 1370

   آیا بعد از تجربه پاییز صحرا فعالیت هنری داشته‌اید؟ کمی از آنچه تا امروز برایتان پیش آمده بگویید.

   قبلا تا حدودی به این سوال شما پاسخ داده‌ام. من تا هشت سال بعد از پاییز صحرا در ایران به‌کارم ادامه دادم و ثمره فعالیت هنری من در آن هشت سال چندین فیلم و تئاتر بود. «هیولای درون»، «سایه‌های غم»، «زنجیرهای ابریشمی»، «راز کوکب»، «باد سرخ»، «چراغ گاز»، «افسانه اندوهی دلخراش»، «چگونه یاران فراموش کردند»، «عشق» و… در خارج از ایران هم من تا امروز چند نمایشنامه نوشته‌ام که یا خودم آنها را کارگردانی کرده‌ام یا کسانی دیگر.

برای مثال: اشک‌های بودا، روح نیلوفر آبی، خاکسترهای کانبرا، شکوه علفزار و… که اکثر آنها در فستیوال‌های تئاتر در استرالیا شرکت داده شده‌اند. و جزو پروداکشن‌های منتخب بوده‌اند. باز هم برای مثال: اجرای آنتیگونه‌یی که به‌کارگردانی من و آقای جمشید ملک‌پور در سال 2002 در کانبرا به صحنه رفت در کتابی تحت عنوان «اجراهای مدرن و معاصر آنتیگونه در جهان» که در سال 2011 در دانشگاه آکسفورد به چاپ رسیده است و از آن به عنوان یکی از اجراهای برتر یاد شده است. در سال 2006 هم کتابی از من درباره سینمای ایران توسط انتشارات «مک فارلند» در امریکا به چاپ رسیده است. در حال حاضر هم مشغول تدریس بازیگری و کارگردانی در دانشگاه هستم. این مجموع اتفاقاتی است که بعد از ترک ایران برای من افتاده است. مواردی که گفتم به نوعی کارنامه هنری من در خارج از ایران بود. من همچنان به کارم ادامه خواهم داد. من و زندگی و حرفه‌ام هر سه یکی هستیم.

  در این سال‌هایی که از ایران دور بودید سینما و تلویزیون ایران را دنبال کرده‌اید؟ آثار کدام کارگردان ایرانی را می‌پسندید؟

 گهگاهی که امکان دیدن فیلم یا سریالی ایرانی برایم پیش بیاید پر واضح است که از آن دریغ نمی‌کنم. هر اثر هنری خوب مورد تقدیر من است. ما در ایران کارگردان‌های خوب بسیاری داریم و همگی مورد احترام من هستند وکارشان هم قابل تامل و درخور تحسین.

   پاییز صحرا یکی از سریال‌های جدی و تاثیرگذار بعد از پیروزی انقلاب بود، اگر تصویر یا خاطره‌یی از بازخوردهای این سریال زمان فیلمبرداری یا بعد از آن به خاطر دارید، برایمان بگویید؟

 خاطره‌ای که بیش از همه در ذهنم باقی است از سفرم به میناب برای فیلمبرداری فیلم باد سرخ به ‌کارگردانی جمشید ملک‌پور است. در این سفر برادر من با اتومبیل تصادفی داشت و او را به بیمارستان برده بودند. وقتی به‌ من اطلاع دادند و من به بیمارستان رسیدم جمعیت انبوهی را در بیمارستان دیدم. من نمی‌دانستم دلیل آن ازدحام چیست. اما وقتی دکتر دلیل آن را به‌ من گفت بسیار تحت‌تاثیر قرار گرفتم. مردم شنیده بودند که برادر «صحرا» تصادف کرده است و چون بانک خون بیمارستان هیچ خونی ذخیره نداشت آنها آمده بودند که به برادر صحرا خون اهدا کنند.

   اگر پیشنهادی در سینمای ایران داشته‌باشید بازی می‌کنید؟ به طور کلی تصمیم دارید دوباره فعالیت هنری داشته باشید؟

 هنوز هم هر زمانی که به ایران می‌آیم به‌من پیشنهاد یک فیلم یا سریال می‌شود، اما متاسفانه از یک‌سو فرصت کم است و از سوی دیگر هر نقشی هم به دل من نمی‌نشیند. شخصا کارگردانی را ترجیح می‌دهم اما اگر فرصتی دست دهد و نقشی مثل شمشیر برنده باشد مطمئن باشید که حتما برایش تن به خودکشی سامورایی خواهم داد.

   با بازیگران یا عوامل سریال که مدتی با آنها همکاری داشتید ارتباط دارید؟ در طول این‌سال‌ها از آنها خبری دارید؟

 متاسفانه سه نفر از آنان که در قید حیات نیستند؛ خانم شیخی و آقای داورفر و خانم ودادیان. گاهگاهی با آقای مودبیان سلامی از طریق فضای مجازی برای هم می‌فرستیم. سال گذشته هم که در ایران بودم فرصت کوتاهی پیش آمد که با آقای نیک‌نژاد که بعد از پاییز صحرا مطلقا از ایشان خبر نداشتم همدیگر را ملاقات کنیم و دیگر هیچ…

 حاشیه‌های سریال‌پرحاشیه « پاییز صحرا»

 وقتی کار به استفتاء از حضرت امام (ره) رسید

 پاییز صحرا سریالی است به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد که در سال1364 تولید و از تلویزیون ایران پخش شد. این سریال یکی از سریال‌های مشهور دهه شصت بود که در آن بازیگرانی چون جمیله شیخی، شهلا میربختیاری، جمشید مشایخی، اسماعیل داورفر و مهری ودادیان و آزیتا لاچینی به ایفای نقش پرداخته‌اند. جمیله شیخی در این سریال نقش منفی ماندگاری را بازی کرد و شهلا میربختیاری با نقش صحرا در یادها ماند.

  این سریال یک درام خانوادگی و در عین حال ترسناک از داستان زندگی یک زوج جوان و دخالت‌های اطرافیان به‌خصوص مادر شوهر با بازی به یادماندنی مرحوم جمیله شیخی بود.

   سریال پر بود از برخوردهای پرتنش مادرشوهر با عروسش که زندگی را بر او سخت کرده بود. نقش جمیله شیخی در این سریال را بی‌شک می‌توان یکی از به یادماندنی‌ترین نقش‌های منفی در تاریخ سینما و تلویزیون دانست.

   پاییز صحرا» جزو نخستین سریال‌های ملودرام و جدی بود که بعد از انقلاب از تلویزیون ایران پخش شد. به دلیل شرایط آن‌روزهای کشور که جامعه روحیه انقلابی داشت و زمان جنگ بود اظهارنظرهای متفاوتی از سوی مراکز دینی، حوزه‌ها و گروه‌های اسلامی‌مطرح شد.

   سلایق و دیدگاه‌های متفاوتی وجود داشت که در نهایت باعث حاشیه‌ها و واکنش‌های فراوانی پیرامون این سریال شد.

   عده‌ا‌ی این سریال را نماد فحشا می‌دانستند و گروه دیگری به شکل حجاب زنان در این سریال معترض بودند. اعتراض‌ها تا آنجا ادامه داشت که رییس‌وقت صدا و سیما، محمد هاشمی ناچار جویای نظر حضرت امام در این زمینه شد. شورای سرپرستی صدا و سیما نامه‌یی خدمت حضرت امام نوشتند و کسب تکلیف کردند.

   محمد هاشمی درباره استفتاء حضرت امام گفته: در سال 66 فشارها روی ما بیشتر شد و همین زمان مصادف بود با پایان دوره شورای سرپرستی که مدیر اجرایی سازمان را انتخاب می‌کرد.

   با تشکیل شورای جدید که از نظر دیدگاه با شورای قبل که قریب به شش سال با حضرت امام(ره) کار کرده و دیدگاه‌های ایشان را می‌دانست، تفاوت داشت ضمن آنکه جوسازی‌های سنگینی هم علیه صدا و سیما صورت می‌گرفت و به ویژه درباره فیلم‌ها، سریال‌ها و مسابقات و حتی این موضوعات به تریبون‌های نماز جمعه کشیده شده که آیت‌الله محمدی‌گیلانی در یکی از سخنرانی‌های پیش از خطبه درباره موسیقی و حتی مجریان صدا و سیما تاکید کردند که باید طبق تحریر‌الوسیله امام عمل شود و در واقع عملکرد صدا و سیما خلاف فتوای امام (ره) است.

   این موضوع برای ما خیلی سنگین بود و به همین دلیل شورای سرپرستی صدا و سیما، نامه‌یی خدمت حضرت امام (ره) نوشتند، علاوه بر آن من فردای روز جمعه‌یی که خطبه‌های آیت‌الله محمدی‌گیلانی پخش شد، شرفیاب خدمت امام شدم و عرض کردم که «حتما خطبه‌های روز گذشته را شنیده‌اید؟ تکلیف ما چیست؟ ما که نمی‌خواهیم آخرت‌مان را به دنیای دیگران بفروشیم و اینکه برخی فقهای شورای نگهبان ما را تکفیر کنند برای ما سنگین است.»

 امام فرمودند «سوال کنید پاسخ آن را کتبا به شما ارسال کنم» و بنده هم این کار را انجام دادم و راجع به تمام سریال‌هایی که در آن زمان پخش می‌شد مانند پاییز صحرا که در آن زمان بسیار مورد مناقشه بود و برخی برنامه‌های ورزشی مانند کشتی که گفته می‌شد خانم‌ها نباید نگاه کنند از ایشان پرسیدم.

   حضرت امام (ره) نیز در پاسخ به این مضمون مرقوم فرمودند: «نظر نمودن به این قبیل فیلم‌ها هیچ اشکال شرعی ندارد و حتی بسیاری از آنها آموزنده است لکن دو نکته را باید تذکر داد اول آنکه اجنبی گریم نکند، دیگر آنکه بینندگان از روی شهوت نظر نکنند.

   این پاسخ امام(ره) به من و مرحوم آقای فردوسی‌پور رییس شورای سرپرستی آن زمان بود که در حقیقت آبی بود بر آتش بسیاری از نقدهایی که بی‌جا صورت می‌گرفت.

«پاییز صحرا» به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد سریالی است که اگرچه پخش آن در سال 1365 جنجالی شد اما راه را برای تولید مجموعه‌های مشابه تلویزیونی باز کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرآنلاین، با پخش «پاییز صحرا» در سال 1365، برخی از مراکز و چهره‌های مذهبی به داستان، شخصیت‌ها و چهره‌پردازی بازیگران این سریال اعتراض کردند که با این نظر امام خمینی (ره) که «من در این فیلم نشانه‌هایی از خلاف عفت یا عوامل انحراف و تحریک نمی‌بینم» خیلی زود فروکش کرد.

این سریال داستان یک زوج متعلق به دو طبقه اجتماعی به نام‌های صحرا (شهلا میربختیاری) و ساسان (داریوش مودبیان) را بازگو می‌کند که ازدواجشان با دخالت‌های مادر ساسان (با بازی جمیله شیخی) و عوامل و مسائل دیگر رو به فروپاشی و طلاق می‌رود.

اگر چه بعد از کارگردانی این سریال، اسدالله نیک‌نژاد از ناملایمات رنجید و برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت اما «پاییز صحرا» آغازگر تولید و پخش مجموعه‌های ملودرام خانوادگی مشابه دیگری شد که بخش بزرگی از سریال‌های شبکه‌های تلویزیونی را به خود اختصاص دادند.

27 سال پس از پخش سریال «پاییز صحرا»، از چند ماه گذشته بار دیگر بحث بر سر این مجموعه تلویزیونی به دو دلیل بالا گرفته است؛ اول آنکه اسدالله نیک‌نژاد کارگردان این سریال قدیمی با بازگشت به ایران ساخت فیلم سینمایی پر خرج «لاله» را با حمایت سازمان سینمایی آغاز کرده و دوم اینکه «پاییز صحرا» بهار امسال از شبکه «آی فیلم» پخش مجدد شده است. از این‌رو مدتی است که شبکه‌های اجتماعی شاهد انتشار مطالب و صحبت‌های برخی از هنرمندان سریال «پاییز صحرا» شده که خاطرات سال‌های دور را زنده کرده است.

از جمله در این عکس منتشر شده از پشت صحنه سریال «پاییز صحرا»، هنرمندانی دیده می‌شوند که برخی رخ در نقاب خاک کشیده و دیگران با گذر ایام این روزها سیمایی متفاوت یافته‌اند. در این میان می‌توان تعدادی از این چهره‌های هنری را بازشناخت.

پشت صحنه «پاییز صحرا»

ردیف پشت از چپ: اسدالله نیک‌نژاد (کارگردان) / ابراهیم غفوری / جلال عالی فکر / زنده‌یاد مهرداد فخیمی (مدیر فیلمبرداری) / شهلا بهاری (منشی صحنه) / خانم شیرازی (گریمور) / زنده یاد جمیله شیخی (مادر ساسان) / خانم عبدالله زاده / جمشید مشایخی / آزیتا لاچینی / زنده‌یاد اسماعیل داورفر / داریوش مؤدبیان (ساسان) / نسرین پاک‌خو / آتیلا پسیانی (کودکی را در آغوش دارد)

ردیف دوم از چپ: خانم شیرزادی / محبوبه صدیق نیا / امیر نیک‌یار / مهران افراسیابی

ردیف جلو از چپ: حسن کریمی / حسین کریمی

علاوه بر آنکه شناسایی تعدادی از چهره‌های حاضر در این عکس بعد از 27 سال کار سختی است، باید از دو بازیگر دیگر سریال «پاییز صحرا» که در این عکس حضور ندارند، یعنی شهلا میربختیاری که ایفاگر نقش صحرا بود و زنده‌یاد مهری ودادیان یاد کرد.

 

نوشته شده توسط عسگر رضائی  | لینک ثابت |